FBiH: Zastoj u privatizaciji

SARAJEVO, Privatizacija preduzeća u Federaciji BiH (FBiH) usporena je zbog nepovoljnog političko-ekonomskog ambijenta i svako odugovlačenje ovog procesa umanjuje cijenu firmi, upozorio je zamjenik direktora Agencije za privatizaciju FBiH Vjekoslav Prce.

Prce je ocijenio da je potrebno više političke volje da se uđe u privatizaciju državnih preduzeća, istakavši da Agencija nije zadovoljna učešćem stranih investitora u ovom procesu i da je potrebno stvoriti bolji ambijent za privlačenje stranih ulaganja.

“Na skromno učešće stranih investitora uticalo je mnogo faktora, kako ekonomskih tako i političkih. Do sada su strani investitori kupili 58 firmi u FBiH, za koje su platili 226 miliona KM u kešu. Međutim, ugovorili su investicije u iznosu od 463 miliona KM i obavezali se zadržati 7 021 radnika, te uposliti novih 2 291. Najviše su ulagali u sektor bankarstva, osiguranja, cementare”, rekao je Prce za “Nezavisne novine”.

On je dodao da je proces privatizacije otežan i uslovljen brojnim razlozima, koji su konstantni dugi niz godina.

“To su, između ostalog, politički interesi, nepovoljan ekonomsko-politički ambijent za investiranje, nekonkurentnost privatizacijskih ponuda kao rezultat ratnih događanja, odgađanje procesa privatizacije, nepostojanje sektorske i industrijske politike, te neusklađenost zakonskih rješenja”, naveo je Prce.

On je naveo da se planski dokumenti Agencije za ovu godinu oslanjaju na Politiku privatizacije državnog kapitala u FBiH sa programom prioritetnih ulaganja, koju je kreirala Vlada FBiH, ali taj program nije usvojen u Parlamentu FBiH.

“Planom objave tendera ili neposredne pogodbe predviđena je objava javnih poziva za preduzeća ‘Aluminij’ Mostar, oba telekoma, Fabriku duvana Mostar, ‘Hepok’ Mostar, Tvornicu kartona i ambalaže Cazin i Vitezit’ iz Viteza'”, rekao je Prce

On je dodao da su, iz ove grupe preduzeća, kupoprodajni ugovori potpisani za Fabriku duvana Mostar i “Hepok” Mostar.

Pročitaj više:  Hrvatska će morati da vrati 400 miliona evra podsticaja

“Druga grupa preduzeća su ona za koja je planirano da im se dionice prodaju putem berze. To su ‘Sarajevo osiguranje’, ‘Energopetrol’ Sarajevo, ‘Unis-udružena metalna industrija’ Sarajevo, ‘Šipad eksport-import’ Sarajevo. Za neka od njih je dobijena saglasnost od Vlade FBiH, ali je prodaja na berzi trenutno zaustavljena zbog svjetske ekonomske krize, što se odrazilo i na našu berzu”, pojasnio je Prce.

On je dodao da je za preduzeća “IP Krivaja” iz Zavidovića, KTK Visoko i “Željezara” Zenica predviđeno restrukturiranje, pa privatizacija.

Prce je rekao da je ove godine zarađeno oko tri miliona KM prodajom Fabrike duvana Mostar i “Hepoka”.

“Prošla godina je bila nešto uspješnija. Ne znam koliko je novca zarađeno, jer najviše je bilo prodaje u maloj privatizaciji. Naša preduzeća su kapitalna. Mi radimo 90 odsto posla, ali Vlada FBiH odlučuje. Preduzeća poput telekoma i elektrodistribucija su politički interesi”, rekao je Prce.

Na pitanje u koliko slučajeva privatizacije u FBiH kupac ne poštuje svoje obaveze, Prce je naveo da su od 611 zaključenih ugovora, čija realizacija se prati najmanje tri godine, kod 374 ugovora izvršene sve ugovorene obaveze, a da je 158 ugovora i dalje u postupku praćenja izvršenja preuzetih obaveza.

“Prema podacima iz 10 kantonalnih agencija za privatizaciju, do sada je raskinuto 40 ugovora, Agencija je iz svoje nadležnosti raskinula jedan, a 39 ugovora je u postupku za raskid”, rekao je Prce.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts