BEOGRAD, Preduzeća „Nibens grupe“ opterećena i sa hipotekama „teškim“ više od 100 miliona evra
Preduzeća „Nibens grupe“, za čiju sudbinu još nema rješenja, i dalje su u blokadi, a jedan od razloga je to što je imovina jedne firme stavljana pod hipoteku na ime kredita koji je podigla druga firma iz grupacije. I tako ukrug. Poznato je i da je Milo Đurašković, kao većinski vlasnik grupacije jednom firmom kupovao drugu kroz proces privatizacije, pa su ova preduzeća višestruko „uvezana“.
Devet preduzeća iz ove grupacije bila su, a neka još jesu, opterećena sa ukupno 20 hipoteka, „teških“ 72 miliona evra i još 4,64 milijardi dinara. Jedna od najvećih pojdinačnih hipoteka stavljena je na imovinu PZP „Vranje“. Uspostavljena je u korist Inteza banke po osnovu kredita koji je PZP „Niš“ podigao u ovoj banci u iznosu od 10 miliona evra. Inače, ovo niško preduzeće prethodno je kupilo PZP „Vranje“ za petinu ove vrijednosti: 2,05 miliona evra. Agencija za privatizaciju u ovom slučaju nije reagovala, jer je kupcu bilo dozvoljeno da, bez njene saglasnosti, raspolaže imovinom do pet odsto vrijednosti.
Najviše hipoteka, ukupno osam, stavljeno je na imovinu firme „Budućnost“ iz Preševa. Hipoteke su upisane u korist niške AIK banke, kao obezbjeđenje po kreditima „teškim“ 3,65 milijardi dinara i još milion evra, koji su odobreni za četiri druga preduzeća u grupaciji.
Pošto vlasnik (a to je, u ovom slučaju, PZP „Vranje“) nije tražio dozvolu od Agencije za privatizaciju za upis ovih hipoteka, a morao je to da učini pošto država još kontroliše ispunjenje privatizacionog ugovora za ovo preševsko preduzeće, naloženo mu je da hipoteke briše, što je naknadno i učinjeno.
„Vojvodinaput Bačkaput“, čiji je formalni vlasnik PZP „Niš“, nad svojom imovinom ima trenutno važeće tri hipoteke, a niti jedna ne služi kao obezbjeđenje njenih, već tuđih dugova. Ove hipoteke upisane su po osnovu ugovora o kreditima i izdavanju bankarske garancije u ukupnom iznosu od 24,2 miliona evra, za PZP „Beograd“, PZP „Kragujevac“ i ZGOP Novi Sad, a u korist AIK banke, Erste banke i NLB banke. Hipoteke su uspostavljene u toku pete godine važenja privatizacionog ugovora, pa je bila potrebna dozvola Agencije za privatizaciju. Pošto saglasnosti nije bilo, vlasniku je ostavljen rok za brisanje ovih hipoteka.
OSTAO TERET
„Partizanski put“ i FAM „Fabrika maziva Kruševac“ raskidom ugovora vraćeni su pod okrilje države. „Partizanski put“ je pod teretom hipoteke ostavljen, bez dozvole Agencije za privatizaciju, kao obezbjeđenje potraživanja za kredit od tri miliona evra, koji je firma „Europark“ iz Beograda podigla kod Erste banke.
FAM je, pak, opterećen sa tri hipoteke, na ime sljedećih kredita: 9,5 milona evra koje je firma „Europark“ podigla kod Inteza banke, zatim, 1,25 milijardi dinara za četiri kredita kod AIK banke koja su podigla tri putarska preduzeća („Bačkaput“, „Beograd“ i „Kragujevac“); kao i milion evra po osnovu obezbjeđenja na ime izdate bankarske garancije firmi PZP „Vranje“ kod AIK banke. I ove hipoteke stavljene su bez znanja Agencije za privatizaciju i nisu, na njen zahtjev, izbrisane. Novosti
Komentariši