SARAJEVO, Kada će poreski obveznici u Federaciji BiH početi upotrebljavati fiskalne kase još nije poznato, jer ovaj složeni posao zahtijeva opsežne pripreme, kažu u Ministarstvu finansija FBiH.
Prva faza primjene Zakona o fiskalnim sistemima FBiH okončana je izborom devet proizvođača, odnosno zastupnika fiskalnih sistema koji će moći da se bave prometom fiskalnih kasa.
“Na javni poziv javilo se deset kompanija, od kojih jedna nije ispunila postavljene uslove. Saglasnost da se bave prometom fiskalnih kasa dobili su ‘Neosoft Computers’ Mostar, ‘Tring’ Gračanica, ‘Simco’ Sarajevo, ‘Mikroelektronika’ Banjaluka, ‘Interlinea’ Sarajevo, ‘Digit’ Banjaluka, ‘ERP Consulting’ Sarajevo i ‘Kimtec’ Vitez”, kazao je Hajrudin Hadžimehanović, pomoćnik ministra finansija FBiH za fiskalnu i poresku politiku.
Naglasio je da u FBiH neće biti ekskluziviteta na promet fiskalnim kasama, s obzirom na to da je odabrano devet firmi koje su morale ispuniti stroge uslove, uključujući i polaganje garancije od 500.000 KM i postojanje mreže servisa. Sljedeći korak u projektu fiskalizacije, pojasnio je, jeste ispitivanje ispravnosti fiskalnih uređaja.
“Kompanije koje su registrovane moraće dobiti odobrenje o ispravnosti svakog fiskalnog uređaja i onda slijedi potpisivanje ugovora s Ministarstvom finansija FBiH. Kada to bude završeno serviseri stavljaju uređaj u funkciju u saradnji s ovlaštenim osobama iz Poreske uprave FBiH. Uslov za stavljanje u promet biće dobijanje identifikacionog broja i fiskalne memorije”, objasnio je Hadžimehanović.
Da bi bili stvoreni uslovi za fiskalizaciju, Ministarstvo finansija FBiH je obezbijedilo dodatna sredstva Poreskoj upravi FBiH za nove kancelarije u Mostaru i Sarajevu, a biće uposleno i oko 50 novih radnika. Takođe, testna faza za softver je završena, a slijedi odabir glavnog softvera i nabavka plombi za fiskalne kase. Kako bi fiskalizacija što manje kasnila, Ministarstvo finansija FBiH dobilo je odobrenje za korištenje dijela sofvera koji se primjenjuje u RS, gdje je upotreba fiskalnih kasa počela 2008. godine. Ipak, Hadžimehanović nije mogao precizirati tačan datum od kojeg će krenuti upotreba fiskalnih kasa.
“Obveznici ne treba da budu u strahu, treba da obavimo još predradnji koje zahtijevaju određeni vremenski period. U svakom slučaju, trudićemo se da to bude što prije”, naglasio je Hadžimehanović.
Osnovni cilj uvođenja fiskalnih kasa jeste poboljšanje naplate prihoda i sprečavanje prevara u vezi s ubiranjem PDV-a.
“Pad javnih prihoda je stalan, jer mnogi izbjegavaju evidentiranje poreza i plaćanje PDV-a, što ćemo fiskalizacijom suzbiti”, obrazložio je Hadžimehanović i dodao da je primjena fiskalnih kasa u RS imala uticaj na smanjenje prihoda FBiH od PDV-a sa jedinstvenog računa s obzirom na to da je koeficijent za ovaj entitet smanjen sa 65,7 na 64,58 odsto.
Od fiskalizacije u FBiH biće oslobođeno 14 djelatnosti, među kojima su poljoprivrednici, tradicionalni zanati, javna preduzeća iz oblasti energije, komunalnih djelatnosti i komunikacija, poštanske usluge, socijalno osiguranje, vjerske i vanprivredne organizacije, banke, mikrokreditne organizacije i osiguravajuća društva. Taksisti neće biti oslobođeni kao ni komunalna i druga javna preduzeća koja usluge naplaćuju paušalno.
Rok za štediše
Ministarstvo finansija FBiH pozvalo je stare devizne štediše koji još nisu verifikovali štednju da to učine, jer rok ističe 3. avgusta.
“Nakon ovog roka verifikacija više neće biti moguća, a prava će u tom slučaju štediše moći ostvarivati jedino sudskim putem”, kazao je Samir Bakić, pomoćnik ministra za upravljanje dugom, podsjećajući da je Sud za ljudska prava u Strazburu štediše uputio na vlasti da verifikuju svoja potraživanja.
Naglasio je da nakon prve emisije obveznica vrijedne 346 miliona KM uskoro slijedi nova za potraživanja koja su u međuvremenu verifikovana. Do sada je verifikovano oko 570 miliona KM potraživanja štediša u FBiH, a ukupan dug procjenjuje se na oko 1,1 milijardu KM. Nezavisne novine
Komentariši