BEOGRAD, Nacionalna aviokompanija Srbije saobraćaće ovog ljeta ka 34 destinacije sa flotom u punom sastavu. Dakle, kao što je obećano, 13 aviona biće spremno za sezonu, a za to će se pobrinuti radnici „Jat tehnike“. U dvije smjene uveliko rade „generalku“ na pet aviona „Jat ervejza“, a prvi „boing“ poznatiji kao „Oskar novembar“ ima zakazan probni let već 31. maja. Još dva aviona biće osposobljena do kraja juna, a preostala dva biće u saobraćaju, kako obećavaju u „Jat tehnici“, u julu. Generalni direktori „Jat ervejza“, Vladimir Ognjenović i „Jat tehnike“ Srđan Mišković obišli su u utorak hangar gdje se popravlja „Oskar“. Kako kažu, rokovi su tijesni, ali izbora nema i posao će se završiti kako je i planirano. Vrijednost radova na remontu motora i svih pet aviona je oko 10 miliona evra.
Cilj je, kažu direktori, zajednički – „Jat“ mora da uđe u sezonu sa najvećim brojem letjelica i da ispuni plan u redovnom i čarter saobraćaju. Izgleda da nesuglasica i optužbi, koje su ranije varničile između ova dva preduzeća, više nema.
– Riječ je o baznom održavanju, koje podrazumijeva ozbiljne radove na letjelicama – kaže Vladan Krunić, izvršni direktor „Tehnike“. – Samo na „Oskar novembru“ angažovano je po 25 do 30 radnika u smjeni. Trenutno se priprema ugradnja motora, koji su remontovani. Takođe, zamijenili smo farbu, mijenja se enterijer, u radionicama se pripremaju potrebne komponente… „Jat ervejz“ sada izmiruje svoje obaveze dinamikom koja je zadovoljavajuća. Nacionalna aviokompanija je naš najveći klijent i bez jakog „Jata“ nema ni jake „Tehnike“. Poslije ove „generalke“ letjelice će bez problema saobraćati u narednih godinu do godinu i po dana, do novog baznog održavanja. Da smo po cijenama konkurentni najbolje govori činjenica da su nam i kompanije iz Britanije i Rusije povjerile dvadesetak aviona na bazno održavanje.
U ime „Jat ervejza“ situaciju u hangarima „Tehnike“ pomno prati Mladen Dubravko Duišin, direktor direkcije za održavanje kontinualne plovidbenosti.
– Za „Jat ervejz“ radnici „Tehnike“ su angažovani na četiri „fronta“, a to su linijsko, zatim bazno održavanje, remont motora i komponenti – objašnjava Duišin. – Trude se, rade punom parom i zadovoljni smo njihovim pristupom više nego ranije.
Prema riječima Dragana Breneselovića, izvršnog direktora „Jata“ za prodaju, do sada je nacionalna aviokompanija ugovorila i 800 sati letenja u čarter saobraćaju, što je za oko tri odsto više nego lani. Poslije jedne godine pauze nacionalnoj aviokompaniji vratila se i turistička agencija „Kontiki“. Agencijama je, inače, ostavljena mogućnost da usljed eventualnog pogoršanja situacije u Tunisu i Egiptu bez penala otkažu letove, ali će zato svakako biti pojačana Španija, Turska i Grčka.
Više putnika
U redovnom saobraćaju „Jat“ beleži povećanje broja putnika za oko 22 odsto. Od početka godine bilo je oko 60.000 putnika više nego u istom periodu lani. U nacionalnoj aviokompaniji očekuju da će se taj trend nastaviti.
Ukinuta je linija za Trst, jer se pokazalo da su letovi ka sjeveru Jadrana neisplativi. Takođe, zbog situacije u Libiji stornirani su letovi Beograd – Malta – Tripoli. Ali, pojačan je saobraćaj ka Crnoj Gori, a uvedene su i nove linije za Heronu u Španiji i Dubrovnik. Novosti
Komentariši