PARIZ, Londonski nedjeljnik Ekonomist je u najnovijem broju nazvao Francusku “tempiranom bombom u srcu Evrope”.
“Kriza bi mogla da pogodi Francusku već sljedeće godine”, upozorio je ugledni konzervativni magazin, uz podnaslov “Razlozi da Francuska postane najveća prijetnja jedinstvenoj evropskoj valuti”, prenijela je francuska novinska agencija AP.
Ekonomist okrivljuje francuskog predsjednika Fransou Olanda i premijera Žan-Marka Eroa za odlaganje ključnih reformi, navodeći da “ni Oland ni Ero izgleda nisu dovoljno hrabri lideri da bi nametnuli reforme uprkos opštem protivljenju”.
Ipak, izgleda da nova socijalistička vlast u Francuskoj razumije koliko je ozbiljna ekonomska situacija u Evropi i koliko su potrebne reforme koje će privredi dozvoliti da bude konkurentnija na globalnom nivou, takođe piše list, izražavajući, međutim, zabrinutost da su “te nedavne promjene zakasnile i nedovoljne”.
Duga lista francuskih problema uključuje ekonomiju u stagnaciji, visoku nezaposlenost, ogroman trgovinski deficit i javni sektor koji obuhvata gotovo 57 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je “najveći nivo u evrozoni”, upozorava list.
Poslovna atmosfera se, kako navodi Ekonomist, pogoršala nakon “niza ljevičarskih mjera, uključujući porez na najviše dohotke od 75 odsto, uvećane poreze za kompanije, kao i djelimično sniženje prethodno podignute starosne granice za odlazak u penziju”.
Istovremeno, “ni elita ni glasači nisu još spremni da prebace veći suverenitet (na institucije Evropske unije), kao što nisu spremni ni na duboke strukturne reforme”, ocijenio je nedjeljnik.
Iako Oland pokreće mjere koje njegovu zemlju treba da učine konkurentnijom, “Francuska gađa u pokretnu metu, jer sve zemlje evrozone sprovode strukturne reforme, i to uglavnom brže i obimnije od Francuske”, navodi list.
“Međunarodni monetarni fond je nedavno upozorio da Francuska rizikuje da ostane iza Italije i Španije. Oland nema mnogo vremena da deaktivira tempiranu bombu u srcu Evrope”, zaključuje Ekonomist. Tanjug
Komentariši