ČAČAK, Nekadašnja četiri čačanska giganta koja su se bavila preradom poljoprivrednih proizvoda – “Čipsara”, “Žitopromet”, “Ishrana” i “Stočar”, u roku od nekoliko mjeseci otišlo je pod stečaj ili je u njima proglašena likvidacija.
Direktna posljedica bilo je otpuštanje 500 radnika, ali ovaj kolaps je snažan udarac zadao i proizvođačima u čačanskom kraju, koji su u ovim firmama vidjeli jedini siguran plasman svojih proizvoda.
Prvi na udaru bili su proizvođači krompira, koji su imali odličnu saradnju sa “Čipsarom”. U krugu fabrike, u sezoni je moglo da se vidi na desetine kamiona natovarenih krompirom. Danas u ovoj fabrici magacini, proizvodne hale i parking prostor izgledaju avetinjski prazno.
Slično je i sa drugim preduzećima, “Ishranom”, gdje se otkupljivalo na tone brašna, “Žitoprometom”, u čijim silosima je bilo na vagone pšenice. Bez šanse da se išta pokrene nabolje je i u “Stočaru”, ali i u “Etno artu”, firmi koja je nešto ranije propala, a koja je takođe bila veliki otkupljivač poljoprivrednih proizvoda.
Stručnjaci navode da je zatvaranje ovih firmi dovelo do toga da velika količina voća i povrća, koja ne spada u prvu ili ekstra klasu i koja ne ide za izvoz, bukvalno – propada. Gordana Tanasković, rukovodilac čačanske poslovnice regionalne Privredne komore u Kraljevu, kaže da postoji opravdana bojazan da ovo bukvalno uništi poljoprivrednu proizvodnju u ovom kraju.
– U sela dolaze nakupci i prekupci, koji otkupljuju samo svježe voće i povrće. Ucjenjuju proizvođače cijenama, a pošto više nema prerađivačko-prehrambene industrije, na tu sivu zonu više ne možemo da utičemo. Ako se ovako nastavi za godinu-dvije, potpuno ćemo da unakazimo primarnu poljoprivrednu proizvodnju – kaže Gordana Tanasković.
Najteži udarac, zatvaranjem “Čipsare” pretrpjeli su u moravičkom kraju, gdje se godišnje proizvede oko 14 odsto od prosječnog godišnjeg prinosa u cijeloj Srbiji, koji iznosi 877.000 tona. Čak 80 odsto proizvođača u ovom kraju sarađivalo je sa “Čipsarom”, a neki su sav svoj rod prodavali ovoj fabrici, da su nakon zatvaranja bukvalno preorali njive pod krompirom.
– Svake godine sam pola roda krompira, koji ne zadovoljava uslove za prodaju u marketima, prodavao “Čipsari” – kazao nam je Slobodan Milojević proizvođač iz Dragačeva. – Ne znam šta ćemo ove godine da radimo sa krompirom koji jedino može da ide za preradu. Pošto nemamo kome da ga prodamo, najvjerovatnije će završiti na deponijama.
Izvoz
Zatvaranje ove četiri firme doprinijelo je da ove sezone učešće prehrambenih proizvoda u izvozu čačanske privrede bude manji za sedam odsto, u odnosu na prošlu godinu. Udio prehrambenih proizvoda je 13 odsto, a ove godine prehrana je pala sa prvog na treće mjesto u strukturi izvoza. Sada su na prvom i drugom mjestu tekstilni i proizvodi iz oblasti metalske industrije.
Muka i sa jabukama
Ovogodišnja suša drastično je smanjila prinose u voćnjacima. Tako će rod jabuke biti za oko 40 odsto niži nego prošle godine, pa se po hektaru očekuje prinos tek oko 35 tona. Zabrinjava i to što će ovogodišnji rod jabuke biti lošijeg kvaliteta nego lani, pa se postavlja pitanje plasmana roda, posebno što prerađivača ovdje nema, a požeška “Budimka” je nekada otkupljivala mnogo više voća. Novosti
Komentariši