Gazde prijete otkazima

NIKŠIĆ, Tek što su izašli razočarani iz Privrednog suda zbog odlaganja prvog ročišta u kojem radnici Željezare traže od vlasnika kompanije MNSS naplatu zaostalih dugova i uvođenje stečaja, metalurge je šokiralo obraćanje Marka Džejkobsona, predsjednika borda Željezare. On ih je upozorio da će svi ugovori o radu prestati da važe pokretanjem stečajnog postupka.
– Plašim se da će većina zaposlenih u Željezari biti otpuštena i da će ostati bez posla – kao rezultat prihvatanja prijedloga i zbog toga neće imati pravo na bilo kakav socijalni paket. Napominjem da je 99 potpisnika prijedloga bilo odsutno sa posla usljed zdravstvenih i drugih razloga duže od 50 dana tokom 2010. Željezara trpi zbog strahovito visokog odsustva sa posla usljed bolovanja u 2010, više od 300.000 radnih sati je izgubljeno, što predstavlja trošak od 1,5 miliona evra. Bilo kakvo uvođenje stečaja ugroziće prethodne postignute dogovore sa povjeriocima i Željezaru odmah finansijski opteretiti za više od 80 miliona evra – naglasio je u otvorenom pismu Džejkobson, dodajući da su novi akcionari i novi investitori spremni da ulože novih 20 miliona evra.
On traži od radnika, njihovih familija i akcionara strpljenje, dok menadžment ne obezbjedi dodatna sredstva.
Janko Vučinić, predsjednik sindikata Željezare, kaže da je ovo samo još jedan u nizu pokušaja vlasnika da produži agoniju u kojoj se nalaze fabrika i zaposleni.
– Niko im više ne može vjerovati. Mi smo prinuđeni da se ulaskom u veliku neizvesnost koju donosi stečaj oslobodimo napasti zvane MNSS, kaže Vučinić. – Čak ni za 160 radnika koji su se upisali za socijalni program nije obezebjedio otpremnine. Svaki naredni dan, kao i zadržavanje MNSS predstavlja ogroman gubitak za radnike i vodi ka stavljanju katanca na fabriku. Jer, za nas nema pogubnijeg stečaja od ostanka sadašnjeg vlasnika.
Dugovi
Dug Željezare prema zaposlenima i Elektroprivredi Crne Gore iznosi oko deset miliona evra (četiri radnicima i šest proizvođačima struje), a privatnoj kompaniji „Termoelektro“ 50.000. Radnicima se duguju plate za novembar, decembar, januar, regres, kao i sredstva za stambeni kredit iz 2008. godine, zarade za dodatno urađene poslove prošlog ljeta prilikom ugradnje elektrolučne peći. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts