Gazde prijete otkazom

BEOGRAD, Ekonomska kriza je ugrozila opstanak čak 29 odsto malih i srednjih preduzeća, a više od petine, 22 odsto firmi, je prinuđeno da razmišlja o otpuštanju zaposlenih, pokazuje anketa Nacionalne agencije za regionalni razvoj, sprovedena na uzorku od 3.000 malih privrednika. Danak smanjenoj tražnji i problematičnoj naplati potraživanja u prošlog godni je plaćen smanjenjem od 70.000 zaposlenih u ovom sektoru.
Tokom prošle godine broj malih i srednjih preduzeća je povećan 11.378, iako je broj radnika spao na 872.540. Njihov ukupan promet u 2009. je bio 819,2 milijardi dinara i manji je za 18,7 milijardi u odnosu na prethodnu godinu.
– Profit malih i srednjih preduzeća je u prosjeku za 15 odsto manji – kaže Ivica Eždenci, direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj. – Preduzetnici se žale na procedure banaka, jer moraju da ispune niz uslova, a onda plaćaju velike kamate. Istraživanje Naleda pokazuje da čak 10 ili 11 odsto rashoda firme iznosi plaćanje firmarine. U Boru i Leksovcu “Telekom” za to godišnje daje po 900.000 dinara. U Negotinu je jedna osiguravajuća kuća ugasila predstavništvo, jer je trebalo da plaća firmarinu 700.000 dinara godišnje. Zbog velikih troškova gubimo radna mjesta.
Anketa Nacionalne agencije za regionalni razvoj pokazuje i sveg 10 odsto malih privrednika smatra da ekonomska kriza ne utiče na njihovo poslovanje. Čak 39 odsto osjeća posljedice, ali ne razmišlja o otpuštanju.
Optimisti
I pored velikih problema, anketa pokazuje da većina ima planove za budućnost. Više od polovine preduzetnika će imati nove investicije u naredne tri godine. Najveći dio ulaganja će biti u opremu, a 37 odsto planira širenje poslova. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts