Globalne akcije pojeftinjuju

VAŠINGTON, Novi, “zabrinjavajući” podaci o stanju zdravlja američke privrede depresivno djeluju na globalno tržište akcija, dok je jen i danas blago napredovao prema dolaru i trenutno vrijedi, u odnosu na američkog takmaca, najviše u minulih skoro 15 godina.
Podaci o broju Amerikanaca koji su u periodu januar – septembar tražili naknadu za nezaposlene i prvi pad indeksa prerađivačkog sektora u jednom od regiona SAD u ovoj godini uplašili su investitore, a neki među njima otvoreno izražavaju bojazan od mogućeg izbijanja nove recesije, prenosi agencija Rojters.

Neki tržišni eksperti, na čije mišljenje se, takođe, poziva britanska agencija, smatraju da treba sačekati kraj ljeta da bi se dobila “jasnija slika” o kretanjima u svjetskoj privredi i na osnovu toga odredio dalji smjer djelovanja u tekućim poslovima na efektnim berzama.

Svjetski indeks akcija – MSCI – kojim se iskazuje prosječan nivo cijena dionica u 23 najrazvijenije ekonomije – oslabio je oko pola procenta, a isto toliko je opao i Panveropski indikator – FTSEurofirst 300.

Manji pad imao je i Stok jurop 600 indeks naftnih i gasnih kompanija, dok je japanski Nikei pokazatelj “pao” osjetnije – oko dva procenta – jer su se novi, lošiji od očekivanih, pokazatelji o stanju američke ekonomije, odmah negativno odrazili na japansko tržište.

Japanska centralna banka (BOJ) sada, prema tumačenju nekih stručnjaka u Tokiju, nema jasno utvrđen dalji pravac akcije za rješavanje sve jačih deflatornih pritisaka, ali o tome bi trebalo da razgovaraju čelnici centrobanke i vlade.

Premijer Japana Naoto Kan i guverner BOJ -a Masimo Širakava trebalo bi, naime, uskoro da se sastanu i preciziraju pravac daljeg djelovanja japanskih monetarnih vlasti, u situaciji kad je deflacija sve izraženija, a izvoz otežan usljed prejakog jena.

Dolar je, inače, danas vredio 85,39 jena i taj kurs je sasvim blizu 15 – godišnjeg minumuma “amerikanca” prema “japancu”, od 84,72 koji je ostvaren prošle sedmice.

Pročitaj više:  Kozarić: Nadam se da će i lista poreskih dužnika uskoro biti javna

Slabljenje dolara prema jenu tokom proteklih nekoliko sedmica dovodi se u vezu i sa padom prihoda na američke državne obveznice, nakon zabrinjavajućih podataka o usporavanju privrednog rasta u SAD.

“Svi misle da će se još uvećati nivo pada dolara prema jenu”, izjavio je Cutomu Soma, menadžer jedne osiguravajuće kompanije u Tokiju.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts