Građani dižu gotovinu iz banaka

SARAJEVO, BANJALUKA – Centralna banka BiH saopštila je juče da će, zbog povećanog zahtjeva građana prema domaćim komercijalnim bankama za isplatu gotovine u evrima, obezbijediti potrebne količine te valute u najkraćem mogućem periodu.
“Do sada je obezbijeđeno 100 miliona evra gotovine, a dalje aktivnosti će se obavljati u skladu sa zahtjevima komercijalnih banaka”, ističu u Centralnoj banci.
Samir Lačević iz Udruženja banaka BiH potvrdio je da je pojačana potražnja klijenata banaka za isplatom novca u evrima, dok je potražnja za konvertibilnim markama na nivou ranijih potreba. On je istakao je da nema razloga za paniku zbog globalne finansijske krize, poručivši da su računi klijenata u bh. bankama osigurani.
Internet portal Balkan Insight objavio je juče, ne navodeći izvor informacije, da se nekoliko najvećih banaka u BiH suočilo s privremenim manjkom gotovine usljed neuobičajenog porasta podizanja novca, što, kako su ocijenili, ukazuje na prve znake panike među bh. građanima potaknute globalnom krizom. Problem se, navodi portal, javio u četvrtak poslijepodne u nekoliko podružnica Unicredit i Raiffeisen banke u Sarajevu, gdje su “klijenti stajali u dugim redovima da povuku svoje depozite”.
U Raiffeisen banci kazali su “Nezavisnim” da se nije radilo o masovnom podizanju depozita, te da stabilnost banke i njena likvidnost nije dovedena u pitanje. U UniCreditu kažu da su depoziti njihovih klijenata sigurni i navode da se građani posljednjih dana raspituju za svoj novac, ali da masovnog povlačenja uloga nije bilo.
U Centralnoj banci istakli su da su sve banke u BiH likvidne, te izrazili nadu da će građani zadržati stečeno povjerenje u bankarski sektor.
“Naše banke nemaju problema s likvidnošću. Ne postoji razlog za paniku”, izjavila je medijima Feriha Imamović, viceguverner Centralne banke.
Agencija za bankarstvo FBiH, takođe, je objavila da likvidnost banaka u tom entitetu nije ugrožena pozivajući građane da zadrže povjerenje u bankarski sistem i ne vrše pritisak na banke. Ističu da banke u FBiH nemaju rizičnih hartija od vrijednosti i da je njihova stabilnost osigurana zakonskim mjerama Agencije. Nezavisne N.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts