ATINA, Vlada u Atini je odlučila da stavi tačku na sedmodnevni štrajk zaposlenih u javnom prevozu i prekine saobraćajnu agoniju u grčkoj prijestonici.
U srijedu je poručeno da “u narednih 24 časa mora da se počne sa radom, inače će se suočiti sa posljedicama”. U Grčkoj svi očekuju da se proglasi mobilizacija, i tada će oni radnici metroa, gradskog saobraćajnog, vozači autobusa, trolejbusa i tramvaja koji se ogluše o naređenje, biti momentalno suspendovani. To je postupak koji bi većinu mogao da košta radnog mjesta i do sada je bio efikasan način da se zaustave beskonačni štrajkovi u raznim prilikama. Razlog za ovaj štrajk, koji već danima stvara neopisive gužve u petomilionskoj Atini, jeste odbijanje zaposlenih u javnom saobraćaju da prihvate da im se lični dohodak isplaćuje po jedinstvenom platnom sistemu. Ova mjera je dio paketa usaglašenog sa međunarodnim kreditorima, i trebalo bi da uvede red u sistem formiranja osnovice za isplatu ličnih dohodaka svih zaposlenih u javnom sektoru. Na taj način bi se izbjegli paradoksi da spremačica u Ministarstvu finansija ima veću platu od rektora nekih univerziteta i većine univerzitetskih profesora.
Odgovarajući na proglase štrajkača o “ugnjetavanju zaposlenih u javnom saobraćaju” ministar saobraćaja Kostas Hadzitakis objavio je listu zarada onih koji danima maltretiraju milione svojih sugrađana.
Prosječna plata, računajući i bonuse za prekovremeni, noćni i rad vikendom, radnika u Gradskom prevozu je 4.095 evra, u metrou je prosječna zarada 3.083 evra, a kočničari tramvaja dobijaju 2.540 evra na mjesečnom nivou. Radi se o bruto zaradama, ali i kada se odbije oko 25 odsto poreza, to su još uvijek ogromne plate u odnosu na ostale službenike u državnim preduzećima.
Ministar Hadzitakis je u oštrom tonu odbacio mogućnost da država i dalje toleriše ucjene prevoznika koji svakako ne spadaju u red socijalno ugroženih radnika, a surovo kažnjavaju građane i ugrožavaju ekonomski život prijestonice.
Napadi
Većina žitelja Atine je ogorčena torturom prevoznika, a nekoliko vozača autobusa je bilo i fizički napadnuto. Naime, trojica mladića nasrnula su na vozače poslije njihove pošalice da mogu da ih voze “premijer i ministri”, pošto su bolje plaćeni od njih. Novosti
Komentariši