Grijanje skuplje zbog dugova

BEOGRAD, Dug toplana prema Srbijagasu i NIS-u za gas i mazut iznosi deset milijardi dinara. Zbog toga Udruženje toplana najavljuje poskupljenje grijanja.
Zbog nenaplaćenih potraživanja NIS je blokirao račune 14 toplana, zbog besparice u nekim toplanama ugrožen je remont postrojenja, a toplane treba da vrate do kraja godine i pozajmljeni mazut iz robnih rezervi. Iz Udruženja toplana Srbije poručuju da je izlazak iz pat pozicije moguć poskupljenjem usluga daljinskog grijanja što je 14 toplana već učinilo.

Još toliko čeka na odobrenje lokalne samouprave da podigne cijene.

Među toplanama koje su zatražile dozvolu za poskupljenje grejanja nalaze se i Beogradske elektrane. Iako je uspjelo da dugovanja smanji za dvije milijarde dinara, to preduzeće Srbijagasu duguje još pet milijardi dinara.

U Beogradskim elektranama kažu da postoji disparitet između cijena energenata i cijena grijanja u prestonici. Upravni odbor Beogradskih elektrana donio je odluku o poskupljenju za 20 odsto, ali da bi se ona sprovela u djelo potrebno je da se dobije saglasnost Skupštine grada Beograda.

Iako smatra da su zahtjevi toplana za povećanje cijena opravdani, Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, ipak naglašava da se u toplanama ne vodi dovoljno računa o korišćenju unutrašnjih rezervi koje bi smanjile troškove poslovanja.

“Toplane u Srbiji se ponašaju kao da se još uvek nalaze u sistemu socijalističkog samoupravljanja. Dakle, čim im ponestane novca, iz toplana traže poskupljenje usluga. S obzirom na to da postoji disparitet između cena grejanja i energenata, zahtev za poskupljenje je osnovan. Međutim, istina je i da se toplane ne trude da sa svoje strane učine sve kako bi se troškovi smanjili. Toplane bi morale pažljivije da troše svoje rezerve energenata, smanje gubitke na prenosnoj mreži i racionalizuju potrošnju”, kaže Vuletić.

Pročitaj više:  Misija ruske fitosanitarne inspekcije ide po planu, danas u banjalučkoj regiji

On napominje da su primjera radi u nekim dijelovima Beograda u vrijeme sezone grijanja stanovi koji imaju daljinsko grijanje pretopli pa stanari moraju da otvaraju prozore iako je zima, dok se u drugim dijelovima grada žale da se smrzavaju zbog nedovoljno toplih radijatora.

“Dakle, daljinska mreža nije standardizovana što svakako utiče na povećanje troškova. Takođe, iz toplana poručuju da su ugroženi remonti, a to se može rešiti i efikasnijim korišćenjem radne snage”, ocenjuje Vuletić.

Sagovornik podsjeća i da je toplanama problem slaba naplata i dodaje da se postavlja pitanje šta rade pravnici zaposleni u elektranama.

„Čim konstatuju da građani ne izmiruju svoje obaveze toplane bi te predmete trebalo da predaju svojim pravnim službama kako bi se dugovanja štro pre namirila. Prema tome evidentno je da toplane moraju da imaju drugačiji pristup kako bi se smanjili gubici, a ne samo da zahtevaju povećanje cena usluga“, zaključuje Vuletić. Danas

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts