PRIJEDOR, Ilegalni prevoznici mjesečno zarade više hiljada maraka, a s obzirom na to da otvaraju nove linije čini se da im posao dobro ide.
Ovo je rekao predsjednik autobuskih prevoznika regije Prijedor Dragoljub Ćuk i istakao da je problem sa ilegalnim autoprevoznicima na prigradskim linijama koji im ugrožavaju rad traje već nekoliko godina, ali da se za sada rješenje ne nazire. On je dodao da ne samo da ilegalni prevoznici ne odustaju već se otvaraju i novi pravci na kojima prevoze putnike, a da tu djelatnost nisu registrovali.
– Pored linija na kojima smo do sada imali problema, kao što su prema Sanskom Mostu, Ljubiji i Oštroj Luci, odnedavno se ilegalno prevoze putnici i prema Kozarcu – rekao je Ćuk.
On je dodao da štetu trpe i prevoznici, ali i državna kasa.
– Na primjer za jedan polazak vozilo primi četiri putnika i ilegalci naplate kartu po pet maraka što je ukupno 20 maraka. S obzirom na to da imamo sedam polazaka to je već 140 maraka u jednom pravcu. Prema tome može se zaključiti da je mjesečna šteta 6.972 maraka, a samo za PDV 1.428 maraka – kazao je Ćuk.
On je dodao da se obraćao na razne adrese, pa i inspekciji u susjednom Sanskom Mostu, sve do inspektora za privredni kriminal.
– Organizovali smo dežurstva i bukvalno čuvamo putnike, ali se bojimo da ne dođe do incidenata kojih je već bilo – rekao je Ćuk.
Šef opštinske Službe za inspekcijske poslove Milenko Đukanović potvrdio je da je ovo jedan od većih problema sa kojima se suočavaju inspektori.
– Najveći problem je u tome što saobraćajni inspektor nema ovlašćenja da zaustavlja vozila ni da legitimiše putnike u tim vozilima – naglasio je Đukanović.
On je napomenuo da uz dobru saradnju sa policijom raspolažu registarskim brojevima tih vozila tako da ih na neki način uspijevaju sankcionisati. Saobraćajni inspektor Zoran Baljak je dodao da je postoji problem i prilikom dokazivanja krivice odnosno prekršaja.
– Putnici iz takvog vozila bi trebalo da inspektoru potpišu zapisnik da su oni platili za taj prevoz u putničkim vozilu, a to uglavnom niko neće jer znaju da će biti svjedoci na sudu – kazao je Baljak.
Taksisti
Na području opštine Prijedor ima 16 registrovanih prevoznika koji održavaju 23 prigradske i tri gradske linije. Ovakvim djelovanjem “ilegalaca” ugrožen je i rad 45 taksista koji su registrovani u tri udruženja, a neki rade i samostalno. Mnogi nemaju dovoljno posla i na ivici su opstajanja.
Kazne
Kazne za ilegalan prevoz putnika kreću se od 500 do 1.500 maraka, a za pravna lica od 1.000 do 1.500 maraka. Ipak, to njih ne sprječava da se prevozom putnika na “divlje” i dalje bave. Glas Srpske
Komentariši