ZAGREB, “Ina” može već sutra uništiti male preprodavce gasa, koje ne može zaštititi niko, pa čak ni sud, izjavio je Slavko Kulić sa Ekonomskog instituta u Zagrebu komentarišući prigovore malih preduzetnika kojima je Inin “Proplin” obustavio isporuku gasa do 15. decembra pod izgovorom da su rafinerije u remontu.
Kulić za internet portal “Vijesti.net” kaže da je istina, u stvari, da od tri rafinerije punim kapacitetom radi ona u Ivanić Gradu, dok je sisačka rafinerija zaista u remontu, a riječka radi sa smanjenim kapacitetom.
On ističe da “Ina”, umjesto da isporučuje gas prema ugovorima koje je “Proplin” sklopio s preprodavcima, taj gas zadržava za sebe i izvozi u inostranstvo.
“Ali, sada je to privatna kompanija i može raditi što hoće, a male preprodavce ne može zaštiti niko, čak ni sud. Imam dosta ružnog iskustva s uskraćivanjima prava iz temeljnih ugovora između Ine i preprodavaca. Tražio sam i sudska vještačenja, međutim sud je uvijek presudio u korist velikoga. Kod nas nema pravnog sistema koji štiti ljude koji su uložili u taj posao. Jednostavno, svi nisu jednaki pred zakonom”, zaključuje Kulić.
On kaže da je Hrvatska ranije mogla spriječiti diskriminaciju malih preprodavaca, ali prodajom “Ine” mađarskom “Molu”, oni gube adresu na kojoj se mogu žaliti i dodaje da “Ina” uvijek može izmisliti razlog zašto nema dovoljno gasa.
“Propašćemo, a niko im ne smije ništa reći, jer će `Proplin` iste sekunde raskinuti ugovor s nama. Ako je nestašica, zašto Inine pumpe imaju gasa? I kako to da moram čekati sa svojom cisternom dok se ne napuni ova koja vozi u Crnu Goru”, pita vlasnik male autogasne stanice iz Dalmacije, u kojoj kriza u isporuci traje već duže od tri mjeseca.
U “Ini” nisu odgovorili na ove navode, a internet portal prenosi da je portparol “Ine” Bojan Vinek u neformalnom razgovoru rekao da nije istina da “Ina” izvozi u Crnu Goru, i poručio da mali preprodavci mogu slobodno kupovati od drugih distributera koji uvoze gas.
Komentariši