SARAJEVO, Devetnaest tona slanog inćuna prvi je kontingent domaće ribe izvezen na tržište Evropske unije, a isporučila ju je firma “Žuvela-HB” iz Stoca.
Četiri bh. proizvođača ribe – “Žuvela-HB”, “Tropic ribarstvo” Banjaluka, LAKS Mostar i “Norfish” Blagaj, krajem prošle godine stavljena su na listu izvoznika Evropske komisije, ali je prerađivač morske ribe iz Stoca do sada jedini ostvario izvoz.
“Prvu pošiljku slane ribe izvezli smo za kupca u Italiji 16. januara. Roba je ocarinjena i uredno je prošla veterinarske kontrole u luci Ankona”, kazao je Tonči Markoč, direktor ove kompanije.
U ostvarenju izvoza, dodao je, “Žuveli HB” je pomoglo to što ima majčinsku firmu u Hrvatskoj, uhodan posao i ugovore s kupcima. Međutim, iako su vjerovali da su dobijanjem evropskog izvozničkog broja riješili sve probleme, domaći proizvođači i prerađivači ribe ističu da je plasman na zahtjevno tržište EU i dalje teško ostvariti.
“Drugi proizvođači dobijaju znatno veće podsticaje od nas i zbog toga smo cijenom nekonkurentni na tržištu EU. Proizvođači iz Hrvatske dobijaju 1,5 KM podsticaja po kilogramu, a mi 40 feninga, koji su uz to pod pitanjem. Da ne pominjemo proizvođače u EU koji dobijaju višestruko veću državnu podršku”, kaže Dragana Radošević, direktorica “Tropic ribarstva” iz Banjaluke.
Dodatno opterećenje predstavlja kvota od 60 tona za bescarinski izvoz pastrmke na tržište EU.
“Nas tri proizvođača slatkovodne ribe možemo ovu kvotu ispuniti za sedam dana. Izvoz preko kvote ide na teret kupca, budući da mi za iznos carine moramo sniziti cijenu. Zbog toga nam se ne isplati izvoziti, jer ne možemo ništa zaraditi”, kaže Radoševićeva.
Problem cijene ističe i Sanel Šarić, direktor “Norfisha”, koji kaže da sve države daju poticaje proizvođačima, dok BiH svoje stavlja u nepovoljan položaj.
I “Norfish”uskoro kreće s izvozom
Sanel Šarić, direktor “Norfisha” iz Blagaja, kaže da su u pregovorima s nekoliko kupaca i očekuje da će prve pošiljke na tržište EU krenuti za dvadesetak dana.
“Za ovu godinu planiramo izvoz od 400 do 500 tona”, dodaje Šarić i najavljuje da će kompanija za tri-četiri godine dostići puni kapacitet od 1.500 tona ribe godišnje od čega će većinu izvoziti.Nezavisne n.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši