ZAGREB, Pravi egzodus firmi prijeti hrvatskoj industriji, nakon što je gas od 1. aprila za velike potrošače poskupio 20 odsto.
Prema pisanju zagrebačkog “Večernjeg lista”, Hrvatska ima skuplji gas za industriju nego zemlje u njenom okruženju, slijede poskupljenja i ostalih energenata, a cijena naftnih derivata uzastopno raste.
Povlačenje dijela proizvodnje iz Hrvatske u neku od susjednih zemalja prva je najavila danska kompanija Hartman, koja svoje pogone ima u Koprivnici.
– Pod ovakvim uslovima ne možemo da proizvedemo konkurentan proizvod za izvoz – kazao je direktor Hartmana Boris Garaj
Druga firma koja će zatvoriti proizvodnju u Hrvatskoj je Zagorka, koja zapošljava 150 radnika i već deset godina uspješno izvozi na tržište EU 80 odsto svoje proizvodnje keramičkih obloga za kamine, što iznosi pet miliona evra godišnje.
– Na žalost, sa najnovijim poskupljenjem gasa za industriju, koje u proteklih 15 mjeseci ukupno iznosi više od 70 odsto, a s obzirom na to da je u našoj proizvodnji gas osnovni energent, prisiljeni smo da proizvodnju iz obe naše tvornice, Bedekovčina i Krapina, preselimo u jednu susjednu zemlju – kazao je član uprave Zagorke Miro Jakuš.
Uporedne cijene gasa u Hrvatskoj i zemljama u okruženju, koje su dostavili iz Zagorke, pokazuju da hrvatska industrija plaća uvjerljivo najskuplji gas, dvostruko skuplji od Slovenije.
Zanimljivo je, pak, da za razliku od Hrvatske, zemlje u okruženju imaju nižu cijenu za industriju od privatnih domaćinstava. U Austriji je cijena gasa za industriju 0,26 evra po kubiku, a za domaćinstva 0,60 evra. U Mađarskoj je ta cijena za industriju 0,24 evra, a za privatne potrošače 0,33 evra.
U Sloveniji industrija plaća gas 0,22 evra po prostornom metru, dok italijanska industrija ima cijenu 0,31 evro, a domaćinstva 0,55 evra po kubiku.
Hrvatska industrija plaća 0,42 evra, a domaćinstva 0,33 evra po kubiku.
I predsjednik uprave Munje Ivan Miloloža istakao je da razmišlja o preseljenju proizvodnje iz Hrvatske ukoliko se nastavi sa poskupljenjem energenata. On je ocijenio da nijedna svjetska privreda ne bi mogla izdrži poskupljenje gasa u tri mjeseca veće od 40 odsto, a to se upravo dogodilo u Hrvatskoj.
Na cijenu gasa žale se i u fabrici šećera Viro, koja je jedan od tri najveća potrošača prirodnog gasa u Hrvatskoj. Biznis
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši