Institucionalna nestabilnost

trgovina1SARAJEVO, Osnovni razlog lošeg rangiranja BiH u segmentu trgovinskih povoljnosti nalazi se u niskom nivou institucionalne nestabilnosti, jer nizak rang BiH ne korespondira stvarnom stanju kada govorimo o našim mogućnostima trgovine s inostranstvom.
Dakle, ne radi se o tome šta ja mislim ili ne mislim, ili šta neko drugi voli ili ne voli, već o podacima drugih institucija, odnosno “Doing bussines report” Svjetske banke za prošlu godinu.
Prema ovom izvještaju, BiH je bila nisko rangirana u cjelini, odnosno našla se na 105. mjestu po mogućnostima obavljanja poslovanja, a osnovni faktori koji su uticali na ovako nizak rang BiH su bili institucionalni uslovi – registracija vlasništva, komplikovana procedura plaćanja poreza, teški uslovi za početak poslovanja…
Međutim, u segmentu mogućnosti ostvarivanja trgovine s inostranstvom u izvještaju Svjetske banke BiH je bila najviše rangirana u odnosu na ostale zemlje jugoistočne Evrope. U ovom segmentu smo se našli na 53. poziciji i bili iznad Srbije i Hrvatske. Tada je, takođe, ocijenjeno da su prepreke u trgovini s inostranstvom kod nas najmanje u odnosu na sve ostale zemlje jugoistočne Evrope.
Institucionalna i politička nestabilnost uvijek su faktori koji veoma značajno utiču na ukupni nizak rang BiH u ovakvim izvještajima. U tom kontekstu postavlja se i pitanje – ukoliko je u BiH 95 odsto banaka u stranom vlasništvu, zašto bi te banke dolazile u jednu zemlju u kojoj nije moguće pokrenuti biznis?
BiH, takođe, značajno privlači i druge strane investicije, a izvještaji od 2003. godine naovamo pokazali su da stranci sve značajnije ulažu i u proizvodni sektor BiH. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts