BANJALUKA, Kupovina putem interneta može da donese brojne pogodnosti, a ako pazarite na pravom mjestu, to će vam uštedjeti novac i vrijeme, a imaćete i mnogo raznovrsniju ponudu nego u klasičnim prodavnicama.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” Banjalučanin Ognjen Vujčić, koji godinama kupuje putem interneta.
Vujčić je preporučio da je za ovu vrstu kupovine najbolje koristiti adekvatne debitne kartice koje se mogu dobiti u nekoj od banaka, dok upotreba kreditnih kartica nije sigurna jer se može desiti da neko ukrade podatke sa nje i napravi nevjerovatne minuse.
– Najbolji način da početnici nauče kupovati na internetu jeste da uplate neki manji iznos na karticu, te da putem “i-beja” ili nekog drugog onlajn šopa kupe neki sitniji proizvod, poput CD-a ili neke igračke, koji ne koštaju više od desetak dolara. Tako će steći određeno iskustvo i rutinu prilikom kupovine i time se smanjuje šansa da eventualno pogriješe prilikom kupovine skupljih proizvoda – kazao je Vujčić.
Prema njegovim riječima, postoje neke internet stranice sa kojih se može direktno kupovati, dok ima nekih poput “i-beja” ili “Amazona” na koje se potrebno registrovati, a potom povezati podatke sa nekom od njih sa svojom karticom.
– Proizvod kupljen u stranim onlajn šopovima obično dolazi u periodu od petnaestak dana, a sve zavisi odakle se šalje. Prilikom kupovine proizvoda na “i-beju” sa kartice će vam biti skinuta njegova dupla vrijednost, te će tek po dolasku proizvoda na adresu iznos biti vraćen – pojasnio je Vujčić.
Kako je kazao, domaće internet tržište još uvijek ne može da se pohvali jednim servisom kao što je “i-bej” ili “Amazon”.
– Postoji par oglasnika koji su veoma posjećeni i nude dobre opcije internet kupcima i prodavcima, ali je to daleko od klasične kupovine putem interneta i kupac u većini slučajeva ne dobija nikakve garancije za proizvod – naglasio je Vujčić.
On je dodao da mnogi ne koriste pogodnosti internet kupovine jer se plaše da će biti prevareni.
– S obzirom na to da je internet tek u posljednjih nekoliko godina počeo da ulazi u naše domove, ima i onih koji sumnjaju u efikasnost internet prodavnica – kazao je Vujčić.
Da kupovina putem interneta ima brojne pogodnosti, potvrdila nam je i Banjalučanka Dijana Dubočanin.
– Svuda u svijetu kupovina putem interneta je uobičajena stvar, a to polako postaje i u Banjaluci. Prednost je što mi za takvu vrstu kupovine treba petnaestak minuta, a i cijene su niže u odnosu na one u radnjama. Kada odaberem internet prodavnicu, mogu da vidim detaljan opis i sliku proizvoda, što je zbog velikih gužvi ponekad nemoguće u buticima – rekla je Dubočanin.
Oprez na prvom mjestu
Vujčić je rekao da su zloupotrebe u internet kupovini veoma rijetke, iako u svakom slučaju potencijalni internet kupci treba da budu na oprezu.
– Meni se jednom desilo da me je jedan sajt, koji se lažno predstavio da ima neku knjigu koju sam tražio, prevario tako što su željeli da mi članarinu naplaćuju svaki mjesec iako je pisalo da je riječ o jednokratnom plaćanju – dodao je Vujčić. Glas Srpske
Komentariši