BRISEL, Evropska komisija traži od Italije i Slovačke objašnjenje o sprovođenju direktive o suzbijanju kašnjenja u plaćanjima, navodeći da je primila niz pritužbi da italijanskim vlastima treba u prosjeku 170 dana da plate naručene usluge ili robu i 210 dana za javne radove.
Neka italijanska javna tijela takođe sklapaju ugovore koji predviđaju niže kamate za kašnjenja u plaćanju od onih predviđenih direktivom, a koje moraju biti najmanje osam odsto iznad referentne stope Evropske centralne banke.
Komisija je upozorena da neka italijanska javna tijela odgađaju objavu izvještaja o napretku u radu kako bi odgodila plaćanja firmama koje izvode javne radove.
Italija je izložena sve većem pritisku da ubrza otplatu neplaćenih računa dobavljačima iz privatnog sektora. Ukupni iznos duga prema privatnim dobavljačima italijanska poslovna udruženja procijenjuju na više od 100 milijardi evra.
Kad je riječ o Slovačkoj, Komisija sumnja da ta zemlja nije pravilno prenijela tu direktivu u nacionalno zakonodavstvo. Italija i Slovačka imaju dva mjeseca da odgovore na Komisijino službeno upozorenje.
Ako ne bude zadovoljna odgovorom, Komisija može zaključiti da one krše evropske propise i ako to ne isprave, mogla bi da uslijedi tužba pred Evropskim sudom pravde (ECJ) i vjerovatna novčana kazna.
Direktivom o suzbijanju kašnjenja u plaćanju u poslovnim transakcijama, usvojenom 2011, želi se prije svega pomoći poslovanju malih i srednjih preduzetnika na unutrašnjem tržištu EU.
Direktiva ograničava opšti rok plaćanja u svim vrstama transakcija, u javnom i privatnom sektoru, na 30 dana, a samo ako je to izričito navedeno u ugovoru i objektivno opravdano, rok plaćanja može biti 60 dana. Bizlife.rs
Komentariši