SARAJEVO, Ministarstvo bezbjednosti BiH je tokom prošle godine na naknade troškova 184 zaposlena potrošilo 758.156 maraka, a na putne troškove 362.340 maraka, utvrdili su revizori.
Na telefonske i poštanske usluge potrošeno je gotovo 200.000 maraka, dok su izdaci za struju i komunalije iznosili 10.046 maraka.
Za prevoz i gorivo potrošeno je 85.308 maraka, na nabavku materijala 103.832 marke, a na nabavku opreme 311.613 maraka.
Iznajmljivanje prostora i opreme koštalo je 130.531 marku, dok je tekuće održavanje iznosilo 98.389 maraka. Na ugovorene i druge vrste usluga plaćeno je 711.470 maraka.
Na plate zaposlenih u ovoj instituciji potrošeno je 4.453.073 marke, što praktično znači da je prosječna plata u toj instituciji iznosila više od 2.000 maraka.
Revizori su otkrili da je u ovom ministarstvu za troškove smještaja zvaničnika potrošeno 34.380 maraka i da se plaćao zakupljeni stan i po 1.150 maraka od početka prošle godine do aprila, potom po 800 maraka od maja do oktobra, dok je tek od novembra zakup stana plaćan 490 maraka, kako je zakonom i predviđeno.
– Visina naknade za smještaj može da iznosi maksimalno do visine osnovice za obračun plata. Osnovica za obračun plata zaposlenih u institucijama BiH iznosila je 535, a potom 498 maraka. Mišljenja smo da visina isplaćenih naknada za smještaj nije u skladu sa zakonom, pa stoga za više isplaćene naknade treba izvršiti povrat sredstava od osobe koja ostvaruje pravo na naknadu – preporučuju revizori.
Revizori navode da se prilikom upotrebe službenih automobila nisu poštovale zakonske odredbe i da se ne kontroliše opravdanost upotrebe vozila, jer “popunjeni putni nalozi za vozila nisu odobravani od odgovorne osobe i ne vrše se evidencije o pređenim kilometrima i potrošnji goriva za svako vozilo, izvršenim servisima i popravkama”.
Kada je o upotrebi službenih automobila riječ, revizori konstatuju da se za vozila u kabinetu ministra ne dostavljaju putni nalozi, a u putne naloge se ne upisuje početna i krajnja kilometraža za svaki dan, kao ni korisnik vozila.
– I dalje se ne kontroliše da li se vozila poslije službenog putovanja vraćaju u garažu, kako je propisano internim pravilnikom, niti je definisano ko je odgovoran da to kontroliše. Evidencije o servisiranju i popravkama vozila još nisu unaprijeđene – konstatuju revizori i preporučuju da je neophodno unaprijediti sistem internih kontrola kod upotrebe službenih vozila.
U Ministarstvu bezbjednosti u prošloj godini za tekuće održavanje potrošeno je 98.389 maraka, a za usluge popravki i održavanja vozila oko 42.000 maraka.
Revizori su konstatovali da je u ovom ministarstvu kršen Zakon o javnim nabavkama, između ostalog, pri nabavci kancelarijskog materijala i lijekova.
Izdaci za računarski i kancelarijski materijal, obrasce i papir iznosili su 74.393 marke.
Iako nije pokretana procedura za izbor dobavljača u prošloj godini, nabavka je vršena preko firme “Defter” d.o.o. sa kojom je Ministarstvo imalo zaključen ugovor koji je istekao krajem marta prošle godine.
Za nabavku lijekova potrošene su 12.474 marke u “Apotekama Sarajevo” sa kojima je ugovor istekao sredinom prošle godine. Ministarstvo je za gorivo u prošloj godini potrošilo 75.276 maraka u “Hifa Petrolu”, ali i sa ovom firmom je ugovor istekao krajem juna prošle godine, a do kraja godine nije sprovedena procedura izbora dobavljača i zaključenja novog ugovora do kraja godine.
Policijski odbor
Ministarstvo je za ugovorene usluge u prošloj godini platilo 711.470 maraka, dok je za rad komisija drugih institucija plaćena 126.471 marka.
Riječ je o radu članova Policijskog odbora BiH za period septembar 2007. do septembra 2008. godine. Kako je regulisano odlukama, predsjedavajućem i njegovom zamjeniku pripadala je naknada od 50 maraka po riješenom predmetu, a članovima odbora po 40 maraka.
Na osnovu toga, predsjedavajući i zamjenik za taj period dobili su po 26.450 maraka, dok je članovima odbora plaćeno po 21.160 maraka. Ovaj policijski odbor je kasnije preimenovan u Odbor za žalbe policijskih službenika.Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši