Iza napada na Gruziju stoji borba za energente

PJESTANI,  Cilj ruske vojne intervencije u Gruziji bio je da poremeti napore Evrope da okonča svoju zavisnost od ruskih energetskih izvora i da diversifikuje načine snabdijevanja, izjavio je predsjednik Poljske Leh Kačinski.

On je optužio Moskvu da svojom energetskom politikom ucjenjuje Evropu, koja u velikoj mjeri zavisi od uvoza gasa i nafte iz Rusije, dodajući da je u interesu EU da diversifikuje izvore energije.

Poljski predsjednik rekao je da diversifikacija energenata ne znači da EU treba da prestane da kupuje naftu i gas od Rusije, ali je pozvao Moskvu da promjeni svoj odnos prema partnerima.

“Situacija u Gruziji sve to komplikuje i mislim da je to i bio cilj Rusije od samog početka”, rekao je Kaćinski, nakon sastanka predsjednika Češke Republike, Mađarske i Slovačke u zapadnom slovačkom gradu Pijestani.

On je dodao da se ne smije zaboraviti da ucjena ne može biti dio energetske politike poslovnih partnera.

“Energetska politika ne treba da definiše spoljnu politiku, što je danas, na žalost, slučaj”, rekao je Kaćinski.

Zabrinutosti zbog tranzita nafte i gasa kroz zemlje istočne Evrope, koje se vide kao alternativa Rusiji, intenzivirani su u avgustu nakon što je Gruzija pokušala da ponovo preuzme kontrolu nad Južnom Osetijom, a Moskva odgovorila slanjem trupa.

Azerbejdžan i Gruzija su glavna karika na ovom koridoru koji zaobilazi Rusiju. Zapad strahuje da bi ovaj energetski koridor mogao biti u opasnosti nakon vojne akcije Moskve.

Ključ planova diversifikacije izvora energije u Evropi je cjevovod Nabuko, kojim se doprema gas iz Azerbejdžana u Evropu preko Gruzije i Turske.

Gruzija je već važna energetska tranzitna ruta. Ova zemlja u centru je cjevovoda Baku-Tbilisi-Čejhan, koji prenosi 850 hiljada barela sirove nafte dnevno iz Azerbajdžana, iz Kapijskog mora u Sredozemlje.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts