PODGORICA, Vlada Crne Gore utvrdila je je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima, koji će omogućiti harmonizaciju zakona s evropskim zakonodavstvom, efikasniji rad skupštine akcionara i uklanjanje uočenih prepreka za razvoj biznisa.
Nove odredbe predviđaju da nadležnost registracije privrednih društava prelazi sa Centralnog registra Privrednog suda na Centralni registar privrednih subjekata u okviru Poreske uprave, mogućnost učešća akcionara na skupštini elektronskim putem i ukidanje obaveznosti pečata.
Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o putevima, a osnovni cilj predloženih promjena je poboljšanje bezbjednosti saobraćaja s aspekta putne infrastrukture.
Donošenjem zakona biće uspostavljeni novi sistemi revizije bezbjednosti puteva i provjere bezbjednosti puteva, kao i mjere za povećanje stepena bezbjednosti u tunelima.
Izmjena Zakona o putevima predviđena je Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, u cilju daljeg usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnim okvirom Evropske unije.
Vlada je usvojila Strategiju razvoja i finansiranja visokog obrazovanja u Crnoj Gori. Realizacijom planiranih mjera i aktivnosti stvoriće se objektivni uslovi za razvoj kvalitetnog visokog obrazovanja, unapređenje postojećih i otvaranje novih studijskih programa, u skladu sa potrebama tržišta rada.
Sprovođenje Strategije će podstaći istraživačku orijentaciju studijskih programa, veću mobilnost akademskog osoblja i studenata, rast procenta visokoobrazovnog kadra, kao i utemeljenje modela cjeloživotnog učenja.
Vlada je donijela odluku o izradi prostornog plana posebne namjene za obalno područje Crne Gore.
Plan treba da pruži cjelovit programski okvir i pregled raspoloživih razvojnih kapaciteta na Crnogorskom primorju i definiše prijedloge za korišćenja morskog akvatorijuma. Istovremeno, plan mora obezbijediti dosljednu i striktniju primjenu ciljeva, zadataka i indikatora održivosti definisanih Nacionalnom strategijom održivog razvoja i Prostornim planom Crne Gore.
Vlada je danas usvojila i Izvještaj o broju prijava o korupciji za period januar – mart 2011. godine. Objedinjeni podaci pokazuju da su 11 državnih organa, koji su omogućili građanima da prijave koruptivne radnje, u prva tri mjeseca ove godine primili ukupno 64 prijave, čime je značajno ojačana uloga građana u borbi protiv ove pojave.
Vlada je zaključila da je neophodno kontinuirano promovisati mehanizme za prijavu korupcije i unaprijediti saradnju organa zaduženih za borbu protiv korupcije, u cilju što efikasnijeg postupanja po dostavljenim prijavama građana.
Komentariši