BEOGRAD, Koliko će građani dobiti za akcije Naftne industrije Srbije krajem juna kada ova kompanija izađe na Beogradsku berzu, teško da se sada može pretpostaviti. Kada su podjeljene potvrde o vlasništvu vrijednost jedne akcije procjenjena je na 500 dinara. A, u februaru naredne godine većinski vlasnik ruski „Gaspromnjeft“ moći će da ih otkupljuje po minimalnoj cijeni od 4,8 evra.
Izvjesno je, međutim, da kompanija koja je imala gubitak u prošloj godini od 4,4 milijarde dinara i čak osam milijardi minusa u 2008. godini, neće biti previše privlačna za investitore. I prvi čist finansijski izvještaj za poslovanje od 2005. do 2008. godine urađen po međunarodnim računovodstvenim standardima, pokazao je da NIS ima minus od 33,2 milijarde dinara.
– U tom minusu su i skupe zalihe koje NIS faktički ne posjeduje, a među njima je 113.000 tona nafte, vrijedne 2,7 milijarde dinara u naftovodu „Janaf“ koju je vlada Hrvatske jednostrano preuzela – objasnio je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS. – U gubicima su sumnjiva potraživanja, 4.000 sudskih sporova, troškovi neopravdanog konsaltinga, rezerve za imovinu koja nije u funkciji.
Kravčenko je objasnio i da pokrivanje minusa može da ide preko buduće dobiti NIS, a za ovu godinu očekuje se plus od 1,9 milijardi dinara. Prema njegovim riječima, podjela eventualne dobiti biće u dogovoru akcionara i ne mora da znači da zbog ranijih dugova neće biti dividendi.
„Svjetlo u tunelu“ Kravčenko vidi i u pozitivnom razrešenju sudskih sporova i likvidaciji niza drugih obaveza, ali i u što većim uštedama i efikasnijem poslovanju. U NIS ističu i da je finansijski izvještaj od 2005. godine do sada pokazao realnu sliku kompanije, koja je bila u predbankrotnom stanju.
Investicije i rast
Za ovu godinu u NIS su planirane investicije od 378 miliona dolara i to u modernizaciju rafinerije u Pančevu i rekonstrukciju 60 pumpi. Planirano je i povećanje proizvodnje evrodizela za 32 odsto, a učešće na tržištu bi trebalo da dostigne 50 odsto. I pored dosadašnjeg pada prodaje goriva u Srbiji za 20 odsto, u NIS očekuju rast maloprodaje za pet odsto. Novosti
Komentariši