BANJALUKA, Republika Srpska je u prvom polugodištu izvezla 848.619 kilograma ribe u vrijednosti većoj od četiri miliona maraka, što je skoro duplo više u odnosu na vrijednost uvezene ribe.
Prema podacima Ministarstva trgovine i turizma RS, vrijednost ribe koja je iz RS u prvih šest mjeseci ove godine izvezena iznosi 4.029.251 KM, dok je vrijednost uvezene ribe u istom periodu iznosila 2.366.462 maraka.
Prema podacima Ministarstva, iz Srpske je najviše izvezeno svježe pastrmke, u vrijednosti 2.520.660 maraka.
– Osim svježe pastrmke, u najvećoj vrijednosti, odnosno 620.388 KM, izvezeno je smrznute pastrmke, zatim živog šarana, kojeg je izvezeno 130.750 kilograma u vrijednosti od 419.359 maraka – naveli su u Ministarstvu.
Da je riba jedan od rijetkih proizvoda, kod kojih Srpska bilježi veći izvoz od uvoza, potvrdili su i u preduzećima koja se bave proizvodnjom i preradom ribe u RS, gdje su istakli da iz godine u godinu ostvaruju sve veći izvoz na evropsko tržište i u zemlje regiona.
U “Tropik ribarstvu”, koje izvozi više od 50 odsto od ukupnog izvoza ribe iz BiH, rekli su da najveće količine ribe plasiraju na tržišta Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Makedonije, Rumunije, Italije i Njemačke.
– Iz godine u godinu izvozimo sve veće količine kalifornijske pastrmke koju uzgajamo – naveli su u ovom preduzeću.
Potražnjom ribe zadovoljni su i u “Butreks ribarstvu” iz Trebinja, jednom od najvećih domaćih izvoznika ribe, gdje dodaju da su ove godine planirali proizvodnju 700 tona ribe, koje će izvesti u zemlje okruženja.
– Potražnja je sve bolja, tako da ćemo ove godine uspjeti da izvezemo svih 700 tona ribe koliko smo planirali proizvesti – istakao je direktor “Butreks ribarstva” Veljko Buđen.
On je dodao da, iako imaju kapacitete za duplo veću proizvodnju, ove godine zbog loših vremenskih prilika neće moći da proizvedu više od 700 tona ribe.
Podsticaji
Sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede i ribarstva Slavko Stevanović je istakao da je ribarstvo u Srpskoj jedna od najznačajnijih grana privređivanja kada je u pitanju izvoz.
– Međutim, pozicija domaćeg ribarstva je tokom posljednjih godina oslabljena zbog nedovoljnih podsticaja koji su znatno manji u odnosu na zemlje u okruženju – istakao je Stevanović i dodao da bi podsticaji trebalo da budu bar približni visini podsticaja u Srbiji i Hrvatskoj. Glas Srpske
Komentariši