BEOGRAD, Među slatkim plodovima koji iz srpskih voćnjaka odlaze u svijet, na samom vrhu je i jabuka. Međutim, u marketima širom Srbije za kilogram ovog voća treba odvojiti i do 150 dinara, više nego za banane, limun ili uvozno grožđe. Stručnjaci tvrde da je ponuda domaćih jabuka trenutno mala, kao i da su na rafovima uglavnom uvozne jabuke. Zato su po sadašnjoj cijeni nepristupačne mnogobrojnim potrošačima.
Prošle godine, prema podacima granične Fitosanitarne inspekcije Ministarstva poljoprivrede Srbije, uvezeno je oko 26.000 tona jabuka. Gotovo 80 odsto uvezenih jabuka nabavljeno je u Makedoniji, oko 15 odsto u BiH, a ostalo u zemljama regiona.
Za šest mjeseci ove godine u trgovinskoj razmjeni voća sa svijetom Srbija je ostvarila suficit od 81,78 miliona dolara, što je za 45 odsto više nego u istom periodu prošle godine. U razmjeni je dominirala jabuka, ali i breskva, višnja, trešnja i jagoda, dok je u uvozu prednjačilo južno voće – banane, pomorandže, limun i lješnik. Od januara do kraja juna 2011. godine iz Srbije je na strana tržišta izvezeno 117.002 tone voća, u vrijednosti od 181,6 miliona dolara.
– Srpski voćari i povrtari mogu da se pohvale svojim izvoznim rezultatima – kaže Vojislav Stanković, saradnik Privredne komore Srbije. – Za sedam mjeseci izvoz voća i povrća bio je vrijedan 339,8 miliona dolara i u ukupnom robnom izvozu učestvuje sa pet odsto. Po ostvarenoj vrijednosti u uvozu najzastupljeniji su voće i povrće, sa uvozom od 175,7 milion dolara. Ove godine rod će biti nešto manji od prosjeka, ali sigurno je da ćemo premašiti prošlogodišnje rezultate, s ozbirom na to da je lani zabilježen pad roda od 20 odsto. Prema procjenama, rod jabuka biće oko 300.000 tona.
Stanković smatra da cijene voća i povrća nisu visoke. Naprotiv, kako kaže, ove sezone je voće i povrće uticalo na pad cijena između 1,1 i 1,8 odsto.
– Problem je, međutim, što nam je standard nizak – kaže Stanković. – S druge strane, trgovci trenutno prodaju mahom uvoznu jabuku, jer je ponuda domaće skromna. Krajem ovog mjeseca izbor domaće jabuke će biti veći, pa bi to trebalo da utiče i na cijene. Ipak, najveći problem našeg voćarstva jeste u tome što su srpske hladnjače zastarjele, zbog čega nema mogućnosti da domaće proizvode sačuvamo i tako ih učinimo konkurentnijim.
Tone za Rusiju
Srbija je lani izvezla 55 odsto više robe u Rusku Federaciju nego 2009. godine, dok je uvoz povećan za oko devet odsto. Najviše je povećan izvoz svježih jabuka – više od četiri puta u odnosu na 2009. godinu. Prema podacima za 11 mjeseci 2010. godine, iz Srbije u RF izvezeno jabuka za 33,2 miliona dolara, ili 70.445 tona, dok je u istom periodu 2009. godine izvezeno jabuka za svega 7,9 miliona dolara.
Svježe jabuke su poslije pokrivača podova drugi proizvod u našem izvozu u Rusiju. Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši