VAŠINGTON, Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) odobrila je da najveći japanski finansijski holding “Mitshubishi UFJ” preuzme do 24,9 odsto akcija s pravom glasa američke investicione banke Morgan Stanley.
“Mitshubishi UFJ” je prošle sedmice postigao sporazum o kupovini 21 odsto udjela u Morgan Stanleyu za devet milijardi dolara, obezbjeđujući time toj američkoj firmi prijeko potrebnu kapitalnu injekciju. Finansijski stručnjaci ocjenjuju da će navedena transakcija između dvije kompanije učvrstiti pozicije japanskog biznisa na američkom tržištu.
Ranije je saopšteno da japanska korporacija “Sumitomo Mitsui” planira da uloži nekoliko milijardi dolara u aktive još jedne američke investicione banke Goldman Sachs – koja je, takođe, u velikim finansijskim problemima.
Istovremeno američke banke Citigroup i Wells Fargo, koje vode žestoku borbu za preuzimanje domaćeg konkurenta Wachovia, jedne od žrtava kreditne krize, saopštile su da uspostavljaju primirje do 8. oktobra. One računaju da će za to vrijeme, uz pomoć Feda, naći izlaz iz zamršene situacije, koji će odgovarati svim zainteresovanim stranama, prenijele su svjetske agencije.
Citigroup je u ponedjeljak podnio sudsku tužbu protiv Wachovie i Wells Fargoa sa zahtjevom za odštetu od 60 milijardi dolara zbog raskidanja sporazuma o prodaji. Wachovia, četvrta po veličini banka u SAD, je krajem prošle sedmice iznenadila Citigroup saopštenjem da će prihvatiti povoljniju ponudu Wells Fargoa od 15 milijardi dolara uz zamjenu akcije za akciju. Citigroup je početkom prošle sedmice postigla sporazum o preuzimanju samo bankarskih operacija Wachovie za 2,1 milijardu dolara i taj sporazum je smatrala zaključenim, budući da su ga savjeti direktora obje kompanije već odobrili i da se očekivala još samo saglasnost akcionara i vlasti. Tim sporazumom je bilo predviđeno da Citigroup preuzme i 42 milijarde dolara gubitaka Wachovie.
Wells Fargo je, pak, ponudio preuzimanje cjelokupnog biznisa Wachovie s ciljem osnivanja objedinjene banke Wachovia-Wells Fargo, koja bi mogla postati jedna od najvećih institucija u oblasti finansijskih usluga
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši