BEOGRAD, Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da će Srbija iz krize izaći sa značajno povećanim javnim dugom, ali da je sigurno da zbog toga neće upasti u dužničku krizu.
“Bitno je da li ćemo uspjeti, do nekog narednog poremećaja u svjetskim finansijama da smanjimo svoj javni dug”, rekao je Jelašić.
On je rekao da se može zaključiti da se Srbija nalazi na dobrom putu da iz posljedica krize izvuče prave poruke.
Jelašić je kazao da se srpska privreda restrukturira i da se privedni rast sve više bazira na izvozu, a mnogo manje na povećanju domaće tražnje koja je znatno ograničena, budući da su plate i penzije zamrznute, obim porasta kredita znatno smanjen, prekogranični krediti su i nadalje u padu i javna potrošnja se smanjuje.
“Dokaz za to je činjenica da je u periodu januar-maj ove godine, prvi put, 65 odsto uvoza bilo pokriveno izvozom roba i usluga, što znači da se izvozno sposobni dio privrede postepeno i sve više okreće svjetskim tržištima, na koja se, istina, teško vraća, a koja smo bukvalno preko noći izgubili”, rekao je odlazeći guverner.
On je kazao da budućnost bankarskog sektora, prije svega obim kredita koji će on obezbjeđivati, jeste razlog za ozbiljno razmatranje. “Iako je bankarski sektor stabilan i likvidan, a obim kredita nastavlja realno da raste za oko 10 odsto na godišnjem nivou, postavlja se pitanje izvora novih kredita na srednji rok. U uslovima zamrznutih plata i penzija nije realno očekivati značajno povećanje izvora finansiranja banaka na domaćem tržištu”, rekao je Jelašić.
Odlazeći guverner je naveo da je NBS uspjela da ostvari svoj osnovni cilj – da postigne i očuva stabilnost cijena i finansijskog sektora. “Što se tiče stabilnosti cijena, taj posao nam je bio znatno olakšan zbog djelovanja kako eksternih faktora, tako i zbog toga što je Vlada Srbije preduzela, u cilju prilagođavanja, nekoliko nepopularnih mjera, poput zamrzavanja penzija i zarada, smanjenja javne potrošnje, nepovećanja poreza”, kazao je Jelašić.
On je rekao da kretanje cijena u Srbiji potvrđuje da faktor koji presudno determiniše cijene nije kurs, nego da su to ponuda i tražnja. “Inflacija, koja će u junu biti na nivou od oko četiri odsto međugodišnje, jeste pod kontrolom, nezavisno od kretanja kursa”, rekao je Jelašić i dodao da je i finansijski sektor, nezavisno od povećanja nenaplativih potraživanja, i dalje stabilan.
“Upravo smo završili i stres testove, zaključno sa 31. martom 2010, koji pokazuju da bi se i u slučaju nastupanja najpesimističnijeg scenarija, vezano za kretanje cijena, BDP-a, kursa, adekvatnost kapitala bankarskog sektora smanjila sa sadašnjih 21,5 odsto na 16,8 odsto na kraju decembra 2011. Finansijska stabilnost je, dakle, zagarantovana”, rekao je on.
Nije lako otići iz NBS
Jelašić je, sumirajući rad NBS u proteklih godinu dana, zahvalio predstavnicima finansijskog sektora na podršci, savjetima, ali i kritikama tokom posljednjih 10 godina koje je proveo u NBS. “Nije lako otići odavde, jer je ova institucija, zaista, kao magnet. O tome šta sam uspio da uradim, neka pričaju drugi. Međutim, posebno mi je drago da ova institucija dokazuje svoju jačinu i time da se guvernerska štafeta predaje bez velike ujdurme, spekulacija, nego sasvim normalno, demokratski. Upravo za to sam se i sam borio i izborio za ovih posljednjih 10 godina”, rekao je Jelašić. Beta
Komentariši