Jelašić: Ne žuriti s uvođenjem evra

BEČ, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić kaže da bi uvođenje evra prije ulaska Srbije u Evropsku uniju (EU) bio loš politički znak.

“To bi bio jedan jako loš politički znak. Privreda bi imala mnogo drugih, ni malo manjih problema, nego sad”, kazao je on na Juromani ekonomskom forumu o centralnoj i istočnoj Evropi u Beču.

Jelašić je naveo da je Srbija krenula putem evropskih integracija i da se nada da će ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU, kao i da se zna zvanična procedura uvođenja evra.

“Čim smo bliže Briselu i Frankfurtu, odnosno Evrpskoj centralnoj banci, time je u određenoj meri neodogovorna i nepotrebna diskusija o uvođenju evra u Srbiju, pošto se zna kako treba na oficijelan način uvesti evro kao zakonsko sredstvo plaćanja”, istakao je guverner NBS.

Jelašić je naveo da ne vidi razlog zašto pojedini ljudi u Srbiji unaprijed žele da priznaju da smo nesposobni i nespretni i da ne možemo da uradimo to što su uradili Slovenci, Slovaci i što će najverovatnije uraditi Poljaci i Mađari. “Ja sam ubeđen da mi to možemo i moramo da uradimo”, naveo je Jelašić.

Guverne NBS je istakao da su oscilacije kursa u Srbiji bile manje nego u drugim zemljama regiona koje imaju fluktuirajući kurs. “NBS raspolaže sa dovoljnim deviznim rezervama od 10,5 milijardi evra da obezbedi da te fluktuacije ne budu prevelike”, kazao je guverner NBS Radovan Jelašić.

Upravni odbor PKS o monetarnoj politici

Privrednici će sutra na vanrednoj sjednici Upravnog odbora Privredne komore Srbije (PKS) razmatrati monetarnu i deviznu politiku, najavila je PKS. Tom skupu prisustvovaće i predstavnici Poslovnog saveta PKS, drugih privrednih asocijacija i najuspešnijih srpskih kompanija.

Pročitaj više:  Poruka hrvatskoj Vladi da promjeni smjer

Povod vanredne sednice Upravnog odbora PKS su zahtjevi privrednika da se očuva stabilnost domaće valute, kako bi imali predvidljive uslove za poslovanje. Zbog rasta deviznog kursa početkom ove godine predsjednik PKS Miloš Bugarin je kritikovao Narodnu banku Srbije, navodeći da njene mjere nisu bile usklađene sa mjerama Vlade Srbije, čime je privrednicima nanjeta velika šteta.   Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts