BEOGRAD, Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da će do povećanja PDV-a doći samo u slučaju da sve druge mjere za izlazak iz ekonomske krize ne donesu željeni efekat. “Sa stanovišta Vlade bilo bi najlakše reći – povećajmo PDV za dva odsto i riješen problem. Ali to bi izazvalo inflaciju. Samo jedna stvar može Srbiju tokom ove i iduće godine da spase – da konačno povučemo milijardu evra koja nas čeka u inostranstvu za Gazelu, Koridor 10…”, rekao je Jelašić.
On je ocijenio da bi na pozitivne efekte eventualnog smanjenja broja zaposlenih u administraciji Srbija morala da sačeka bar šest mjeseci a da bi u prvom trenutku morala da obezbijedi otpremnine za te ljude.
“I dalje imam osećaj da političari skoro isključivo pričaju o mjerama koje dobro zvuče. Jedini je problem što od tih i takvih mjera nema mnogo para”, rekao je on.
Prema riječima Jelašića, vlada još nije donijela odluku o konkretnim potezima protiv ekonomske krize, a krajnji rok da Srbija dostavi novi predlog MMF-u je sledeća nedelja, ukoliko želi da se sporazum nađe na bordu MMF-a početkom maja.
Na piranje ko je uopšte predložio “solidarni porez”, naša ili njihova strana, Jelašić je odgovorio da je sa MMF usaglašeno kolika je dubina naše “budžetske rupe”, a “na nama je da odlučimo kako ćemo je popuniti”.
“Da je MMF insistirao na ‘solidarnom porezu’, a mi odustali, sada bi poruka iz Vašingtona bila: Programa nema!”, naglasio je on.
On je ocijenio da je najrealnije da se dodatno smanje izdaci iz budžeta, prije svega diskrecioni rashodi, kao i rashodi za plate u državnoj administraciji.
Diskrecioni rashodi su, kako je naveo, “veoma široka lepeza i sad se provjerava kako je moguće smanjiti te rashode u ovako kratkom periodu”.
“Na tu kategoriju se iz budžeta izdvaja oko 150-160 milijardi dinara. Tu ima i investicija, reprezentacije, struje, vode, telefona… Moguće je i povećanje akciza na dizel i benzin”, naveo je on.
On je ocijenio da mjere kao što su porezi na visoke plate, luksuzne automobile, imovinu “lijepo zvuče”, ali “tu para nema”.
“Srbija nema dovoljno bogatih ljudi, ako pod bogatstvom podrazumijevate plate iznad 100.000 i 150.000 dinara. Posebno pitanje je i kako funkcioniše poreska administracija i u kojoj mjeri je efikasna. Ovde porez plaća samo onaj ko nema načina da ga izbjegne”, rekao je Jelašić. B92
Komentariši