Još prerano za zaključke

sarajevo 1SARAJEVO, U ovom trenutku prerano je donositi zaključke o konačnom sadržaju ili usvajanju prijedloga Evropske komisije o produženju samostalnih trgovinskih mjera za zemlje zapadnog Balkana i mogućnost suspenzije tih mjera za BiH, saopšteno je iz Delegacije EU i Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH.

U saopštenju se podsjeća da je Evropska komisija u junu prošle godine predložila zakonodavni akt EU kojim će biti produžene takozvane Izuzetne trgovinske mjere za zemlje i područja koja učestvuju ili su povezani sa procesom stabilizacije i pridruživanja EU, te suspendovana njihova primjena u BiH.

Nakon usvajanja, suspenzija ovih autonomnih trgovinskih povlastica /bescarinski pristup tržištu EU/ za određene poljoprivredne proizvode iz BiH stupila bi na snagu 1. januara 2016. godine, osim ako se BiH saglasi sa prilagođavanjem Privremenog sporazuma između EU i BiH prije kraja ove godine /ili, nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/, uzimajući u obzir tradicionalnu trgovinu koja je postojala između Hrvatske i BiH prije nego što je Hrvatska postala članica EU.

Sve ostale zemlje zapadnog Balkana su se saglasile sa Protokolom o prilagođavanju sporazuma sa EU, osim BiH.

Zakonodavni proces donošenja odluke o produženju/suspendovanju autonomnih trgovinskih mjera /ATM/ trenutno je u toku, a to u Evropskom parlamentu vodi Odbor za međunarodnu trgovinu /INTA/.

Prije donošenja svog mišljenja o prijedlogu ATM-a, ovaj odbor je konsultovao Odbor Evropskog parlamenta za spoljne poslove /AFET/, a Nacrt mišljenja Odbora AFET-a izglasan je 9. marta.

Mišljenje AFET-a podržava prijedlog Komisije, izražavajući očekivanje da će neriješeno pitanje, to jest prilagođavanje Privremenog sporazuma ili SSP, biti riješeno do kraja 2015. godine.

Prema tom mišljenju, “izvjestilac, ipak, želi istaći da bi suspenziju trgovinskih povlastica za BiH trebalo smatrati podsticajem za rješavanje trenutnog neslaganja sa EU u vezi sa prilagođavanjem Privremenog sporazuma”.

Pročitaj više:  Na penale otišlo 30 miliona maraka

Izvjestilac se nada da će nova vlast u BiH iskoristiti pozitivan podsticaj novog pristupa EU prema BiH koji je Savjet za spoljne poslove usvojio 15. decembra 2014. godine, kako bi bilo riješeno ovo otvoreno pitanje.

Iz Delegacije EU/Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH napominju da mišljenje AFET-a nije konačno mišljenje Evropskog parlamenta.

Mišljenje AFET-a biće uvršteno u mišljenje INTA odbora koji će glasati o svom mišljenju 19. marta, a nakon toga će na Plenarnoj sjednici EP biti glasano o konačnom mišljenju u aprilu.

Završni stadijum zakonodavnog postupka je usvajanje prijedloga od savjeta EU, koje bi trebalo da bude održan prije ljeta. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts