Kapital narkomafije spasio banke?

BEČ, Postoje naznake da su pojedine banke, usred finansijske krize, spasene novcem koji je zarađen u trgovini narkoticima.Kancelarija UN za borbu protiv organizovanog kriminala i narkotike (UNODC) istražuje da li su banke zaista spasavane na taj način, izjavio je generalni direktor Kancelarije Antonio Maria Kosta.

“Možda je novac iz trgovine narkoticima trenutno jedini raspoloživi likvidni kapital za investicije”, kazao je Kosta u intervjuu bečkom nedeljniku “Profil” i dodao da je u drugoj polovini 2008. likvidnost bila najveći problem bankarskih sistema, zbog čega je “likvidni kapital postao najvažniji faktor”.

Prema njegovim rječima, UNODC je pronašao naznake da su “međubankarski krediti finansirani novcem čije je porijeklo iz trgovine narkoticima i drugih ilegalnih aktivnosti”.

Ističući da je trgovina drogom jedan od najunosnijih poslova, on je ukazao da se procjenjuje da se u prodaji na veliko ostvaruje prihod od preko 90 milijardi dolara, dok obim trgovine narkoticima “na ulici” premašuje 320 milijardi dolara.

“Najvjerovatnije da je trgovina narkoticima trenutno jedina grana koja raste. Novac koji se na taj način obrće samo dijelimično biva vraćen u ilegalne aktivnosti” rekao je Kosta.

On je objasnio da u regionima Azije, Afrike i Južne Amerike taj novac služi za podmićivanje državnih službenika ili političara, za kupovinu izbora, ili finansiranje pobunjenika – talibana u Avganistanu, Tamilskih tigrova na Šri Lanci, FARC u Kolumbiji.

“Drugi dio novca se ubacuje u legalne ekonomske tokove. Ne znamo koliko, ali je obim sigurno ogroman. Makroekonomski gledano, time se stvara kapital za investicije”, dodao je Kosta.

Navodeći zapadnu Afriku kao primer za region u koji sigurno dospijeva velika količina para stečenih trgovinom narkoticima, on je primijetio da u tom dijelu svijeta transakcije iz inostranstva rastu, dok u većini drugih zemalja opadaju.

Pročitaj više:  U hard diskovima podaci prvog vlasnika računara

UNODC je predložio mjere, koje predviđaju podršku uzgajivačima kako bi napustili ilegalne aktivnosti – investicije u alternativne uzgoje, mjere na tržištu rada. To je bolja mjera nego da policija i vojska uništavaju polja, jer iskustva pokazuju da poslije toga do 30 odsto ponovo siju opijate, rekao je Kosta. B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts