SEUL, Južnokorejska elektronska kompanija “Samsung Electronics”, najveći svjetski proizvođač čip memorija, pokrenula je nezavisnu istragu o toksičnosti materijala koji se koriste u proizvodnji u odgovoru na sve češće optužbe zaposlenih i upozorenja zdravstvenih i drugih stručnjaka da ti materijali mogu da izazovu rak.
“Samsung” je pod pritiskom ne samo zaposlenih koji su oboljeli, već i više građanskih organizacija i grupa koje uporno traže da se otkriju i kazne krivci što je od 2000. više radnika liječeno i umrlo od raka. Vlada je 2007. i 2008. sprovela istragu i utvrdila da nema problema u proizvodnji u “Samsungovim” fabrikama i da na proizvodnim linijama nema supstanci koje bi mogle da izazovu zdravstvene tegobe radnika. Pošto pritisci na “Samsung” ne prestaju, kompanija je odlučila da sprovede nezavisnu istragu.
Rukovodstvo “Samsunga” je objavilo početak istrage i tom prilikom sprovelo strane novinare duž dvije proizvodne linije za koje je rečeno da su iste kao one koje su predmet istrage, a koje čelnici kompanije čuvaju u strogoj tajnosti zbog zaštite tehnologije za čip memoriju. Rukovodstvo “Samsunga” je stranim novinarima saopštilo da su u periodu od 1998. do 2010. godine kod zaposlenih dijagnosticirana 22 slučaja obolijevanja od leukemije i raka limfnog sistema, a da je umrlo njih deset. Predstavnici kompanije, međutim, smatraju da hemikalije koje se koriste u pogonima nisu uzrokovale obolijevanje.
“Ne postoji nikakav rizik. Duboko žalimo zbog gubitaka i aktivno smo sarađivali s epidemiološkim stručnjacima koji su istraživali te slučajeve i ustanovili da u pogonima nema radijacije. Ipak, osjećamo da je neophodno da obavimo nezavisnu istragu da bismo, na prvom mjestu, zaustavili spekulacije”, rekao je predsjednik “Samsungovog” odjeljenja za čip memorije Čo Su-In.
Radnici ne misle da su njihova radna mjesta bezopasna za zdravlje. Neki od oboljelih zatražili su odštetu, ali ne od kompanije, već od države čija je komisija ustanovila da u pogonima “Samsunga” nema opasnosti za zdravlje radnika. U januaru je šest radnika, među kojima i nekolicina oboljelih, podnijelo tužbu tvrdeći da su na poslu izloženi zračenju i da rade s kancerogenim benzenom. Problemi u “Samsungu” ponovo su izbili u žižu interesovanja javnosti kada je 31. marta od leukemije preminula 23-godišnja Ji Park, jedan od radnika koji su tužbom pokušali da izbore pravo da svi u kompaniji imaju radno mjesto bezbjedno za zdravlje. Advokat Bak Joung-Man, koji zastupa oštećene radnike, izjavio je da nije iznaneđen izjavom iz “Samsunga” da pogoni nisu uzrok obolijevanja radnika ustvrdivši da je to daleko od istine, prenose agencije.
“Samsung” je prve pogone za izradu čip memorija otvorio početkom osamdesetih godina prošlog vijeka u predgrađu Seula. Stare proizvodne linije na kojima su radili oboljeli radnici sada su pretvorene u test-linije. Pogoni “Samsunga” u predgrađu Seula su u posljednje vrijeme na meti demonstranata koji se okupljaju ispred i traže da radnici budu zaštićeni i da se ispita koliko je rad u proizvodnji poluprovodnika zdravstveno opasan.
“Samsungov” crni bilans
• 22 radnika oboljela
• 10 radnika umrlo
• 31. marta umrla posljednja radnica
• 2 dosadašnje istrage nisu otkrile radijaciju
Ponos jači od straha
Bez obzira na strah od mogućeg obolijevanja, mnogi u Južnoj Koreji nastoje da se zaposle u “Samsungu” – vodećoj kompaniji u toj državi.
Oni smatraju da je proizvodnja mobilnih telefona, televizora sa ravnim ekranom i drugih elektronskih uređaja najnovijih generacija vrijedna nacionalnog ponosa zbog čega žele da budu dio tog poduhvata.
Komentariši