SARAJEVO, Kažnjavanje trgovaca u Federaciji BiH zbog prodaje robe po cijeni iskazanoj u nepostojećim apoenima neće početi prije 2011, iako je zakon koji to nalaže na snagu stupio u julu.
Po zakonu, cijena robe mora biti iskazana u domaćoj valuti u apoenima koji su u opticaju. Najniža kovanica u BiH je pet feninga, ali i dalje građani plaćaju račune po kojima, primjera radi, kilogram šljiva košta 0,99 KM, krema 17,32 KM ili gumice za kosu 4,46 KM.
Dok u inspekcijama u FBiH kažu da trgovci imaju šest mjeseci roka da se prilagode novom zakonu o unutrašnjoj trgovini, u udruženjima potrošača ističu da nema razloga da već ne počne kažnjavanje, jer je zakon u ovom dijelu trebalo odmah da se primjenjuje.
Veliki trgovački centri na zaokruživanju cijena, kako kažu u udruženjima potrošača, mjesečno zarađuju desetine hiljada KM, što su milionski iznosi kada se uzmu u obzir svi lanci i radnje u FBiH.
U Tržišnoj inspekciji Zeničko-dobojskog kantona kazali su da su u tri manje firme zatekli nekoliko artikala izraženih u nepostojećim apoenima, te da su ove neregularnosti otklonjene, a da će velike trgovačke lance poput “Drvoprometa”, “Konzuma” i “Binga”, u kojima i ima najviše ovakvih cijena, obilaziti idući mjesec i samo ih upozoravati na zakonsku obavezu.
“U kontaktu smo s kolegama iz drugih kantona i oni će samo upozoravati, a od Nove godine ćemo početi kažnjavati”, dodali su ovoj inspekciji, ukazavši i na nelogičnost u zakonu u kojem stoji da se cijene iskazuju u apoenima novčanica koje su u opticaju, a ne pominju se kovanice, što nema smisla, jer je najmanja novčanica deset KM.
Nedžad Bešlić, glavni tržišni inspektor Tuzlanskog kantona, tvrdi da sada nemaju mogućnost da kažnjavaju jer zakon daje šest mjeseci roka za usaglašavanje propisa.
“Trgovine moraju promijeniti cijeli sistem. Ne može se to preko noći uraditi”, napomenuo je Bešlić.
Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar i član Vijeća za praćenje cijena FBiH, ističe da je i po starom zakonu bilo jasno da cijena mora biti zaokružena na pet feninga, jer se kupcima morao vratiti kusur, a da je novi zakon ovo samo bolje definisao.
Napominje da je jedini rok od šest mjeseci u zakonu vezan za obavezu velikih trgovačkih centara da drže 50 odsto domaćih proizvoda.
“Inspekcije su upozoravale jer su trgovci tražili vremena da prilagode softvere. Kao informatičar znam da nije uopće komplikovano prilagoditi softver, ali dalo im se malo vremena i taj rok je prošao. Nema razloga da se sada ne krene u kažnjavanje”, kazao je Bago.
U Ministarstvu trgovine FBiH rekli su da je zakon jasan i da trgovci moraju prilagoditi cijene apoenima koji su u opticaju, a da je kontrola stvar inspekcija. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši