BANJALUKA, Predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske /RS/ Radomir Kezunović ocijenio je da opštine u Srpskoj moraju slijediti Vladu u smanjivanju troškova, te dodao da treba početi sa smanjenjem načelničkih plata.
“Već na narednim sjednicama skupština će donijeti te mjere. I ne samo odluke o primanjima lokalnih funkcionera, nego rezanje i svih drugih troškova. Za racionalizaciju uvijek ima prostora. To je samo pitanje volje”, rekao je Kezunović.
Na konstataciju da se jedna od najvećih primjedbi građana odnosi na administraciju, Kezunović je naveo da se u tom smislu još funkcioniše na bazi katastarskih knjiga i izvoda iz vremena Austrougarske.
“Bila je akcija koja se zvala ‘giljotina propisa’ i to je dio te teme ili preispitivanje procedura koje treba da olakšaju i ubrzaju rad administracije. Mi još funkcionišemo na bazi katastarskih knjiga i izvoda iz vremena Austrougarske. Dakle, cijeli period prve Jugoslavije i socijalističke Jugoslavije, to je bila zapostavljena aktivnost”, rekao je Kezunović.
On je dodao da je i danas potpuno neažurno stanje u tom smislu.
“Bilo kakav pokušaj da to preskočite, kao što je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, je jednostavno loša usluga projektu koji se želi realizovati”, naveo je Kezunović.
On je dodao da je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa ogroman posao, koji se neće tako brzo završiti.
“Naravno, tu ima jedan domen koji jeste Vladin. Mi smo praktično klijenti Odjeljenja za imovinsko-pravne poslove po opštinama. Uglavnom su odjeljenja locirana po opštinama, a mi sa lokalnog nivoa moramo da pokucamo na vrata i da ih zamolimo kada ćemo biti primljeni. Naš prijedlog je da se ta odjeljenja vrate opštinama, da mi sa lokalnog nivoa utičemo da se ubrzavaju ti procesi, a oni su najsporiji upravo tu u tim odjeljenjima sa kojima mi nemamo direktnu komunikaciju”, pojasnio je Kezunović za “Nezavisnih novina”.
On je ocijenio da je odnos centralne i lokalne vlasti “proces koji nema kraja” i da će tu uvijek biti antagonizama, u smislu razrješavanja nadležnosti između ta dva nivoa.
Kezunović, kojem ističe mandat, kao jedan od uspjeha tokom svog rada na poziciji predsjednika Saveza opština i gradova RS istakao je nametanje poglavlja lokalna samouprava u Ustav RS.
“Znači, lokalne zajednice u RS imaju mogućnost da se obrate Ustavnom sudu. A u Ustav smo ugradili ne samo načela, nego i nadležnosti. Sljedeći primjer je izmjena budžetskog sistema. Mi smo se izborili za to da u budžetskom sistemu RS lokalne vlasti imaju tačno precizirano učešće u budžetu, u budžetskim prihodima indirektnih poreza. Znači da ni Ministarstvo ni Vlada ne mogu uticati na to”, rekao je Kezunović.
On je dodao da o takvom instrumentu u Federaciji BiH “mogu samo da sanjaju”.
Kezunović je dodao da je jedna od specifičnosti RS i to da ima izuzetno male i izuzetno velike opštine, istakavši da je u tom smislu neminovna racionalizacija.
“Banjaluka bi, recimo, trebalo da ima šest do sedam opština kao što ima, na primjer, Sarajevo, jer što god ste bliže građaninu, time imate više mogućnosti. Naravno, treba i da male opštine, koje su same neodržive, pripadaju većim opštinama koje su održive”, ocijenio je Kezunović.
Komentariši