BRISEL, Prosječni globalni privredni rast u narednih pet decenija do 2060. biće tri odsto, a Kina i Indija preteći će u ekonomskom pogledu SAD do 2060.
Ovo su predviđanja Organizacije za evropski razvoj i saradnju OECD u kojoj se navodi da će se prva ekonomija svijeta, SAD do 2060. naći na trećem mjestu liste najmoćnijih svjetskih privreda, iza Kine i Indije, i na jednoj poziciji više od Brazila.
Bruto domaći proizvod BDP Azije koja će preuzeti vodeću ulogu u svjetskoj ekonomiji, povećaće se do 2060. za 18, a zemalja u usponu za 28. odsto.
Udio Kine i Indije u ukupnom svjetskom BDP dostići će 50 odsto, a evrozone će biti dvostruko smanjen i sveden na devet odsto, Japana umanjen sa sedam na tri odsto, a SAD sa prošlogodišnjih 23 na 16 odsto.
Do 2060. BDP po glavi stanovnika biće dupliran u odnosu na 2005. u najbogatijim zemljama, a u najsiromašnijim učetvorostručen.
U Kini i Indiji BDP po glavi stanovnika 2060. biće usedmostručen zahvaljujući povećanju produktivnosti i višem stepenu obrazovanja nacija.
Dohodak po glavi stanovnika u Kini iznosiće 54.651 dolar, a u SAD 92.197 dolara, dok je njihov sadašnji odnos jedan prema šest u korist SAD.
U izvještaju se posebno skreće pažnja na obrazovanje, kao važnom nosiocu progresa u mnogim zemljama npr. Turskoj, Južnoafričkoj Republici, Indoneziji i Portugalu.
Ova međunarodna organizacija u svom današnjem izvještaju navodi da će pod pretpostavkom realizacije prevazilaženja krize, nastavka sprovođenja neophodne fiskalne politike i započetih strukturalnih reformi, svjetska ekonomija u narednih pedeset godina bilježiti na godišnjem nivou rast od 2,9 odsto, najbogatije zemlje dva, a zemlje koje nisu članice OECD 3,9 odsto.
Razlika u privrednom rastu među pojedinim grupacijama biće manje uočljiva nego protekle decenije kada su zemlje u razvoju ostvarile rast od sedam odsto.
Jedna od glavnih kočnica privrednog rasta biće starenje stanovništva usljed manjeg broja trudnoća i produžetka životnog vijeka stanovništva, tako da će radni vijek biti neminovno produživan. Promjene će biti najuočljivije u Aziji, istočnoj i južnoj Evropi.
Problemom starenja stanovništva posebno će biti pogođena Njemačka, čiji će prosječan godišnji privredni rast za period od 2011-2060. iznositi 1,1 odsto, dok će u Francuskoj, prema prognozi OECD biti 1,6 odsto, prenio je francuski list Figaro. Tanjug
Komentariši