PEKING, Privreda Kine, “navikla” na dvocifrene stope rasta proteklih godina, imaće u 2009. tešku godinu zbog svjetske ekonomske krize, ocijenio je kineski Državni savjet.
U prvom ovogodišnjem dokumentu o vladinoj ekonomskoj politici navodi se da je usporavanje svjetske ekonomije imalo negativnog uticaja na Kinu i dodaje da je zbog toga “razvoj poljoprivrede i ruralnih oblasti od naročitog značaja u 2009”.
Ekonomski rast Kine je u poslednjem kvartalu prošle godine pao na 6,8 odsto, što je uticalo na smanjenje godišnjeg rasta na devet procenata, najnižu stopu u poslednjih sedam godina.
Usporenje privrednog rasta u 2008. prekinulo je petogodišnji period neprestanog dvocifrenog rasta, zahvaljujući kojem je Kina postala treća po snazi ekonomija na svijetu – poslije SAD i Japana.
Kina polaže nade u rast domaće tražnje, zahvaljujući kojoj bi rast bruto domaćeg prioizvoda mogao da dostigne osam procenata u ovoj godini.
Međutim, zajedno sa usporavanjem ekonomije usporen je i rast plata, a prosječna primanja u gradovima daleko su nadmašila ona u poljoprivrednim područjima jedanaestu godinu zaredom.
Kina je u 2008. godini zabilježila budžetski deficit, zbog velikog porasta izdataka države u poslednjim sedmicama godine u borbi protiv ekonomskog usporavanja, saopštilo je kinesko ministarstvo finansija.
Zajednički troškovi centralne i lokalnih vlasti dostigli su 1,66 biliona juana (243 milijarde dolara) u decembru, 30,8 odsto više nego godinu dana ranije.
Ta cifra je daleko nadmašila fiskalni prihod od 325 milijardi juana u tom mjesecu, koji je bio svega 3,3 odsto veći nego u decembru 2007.
Rezultat je ogromna promjena u kineskom budžetu – Kina je završila godinu sa javnim deficitom od 111 milijardi juana, iako je u poslednji mjesec godine ušla sa 1,2 biliona juana “u plusu”.
To je, međutim, blagi deficit, koji čini svega 0,4 odsto kineskog bruto domaćeg proizvoda i ipak ostavlja prostora vladi u Pekingu da smanji poreze i poveća javnu potrošnju i tako ublaži posljedice pada prihoda od izvoza i privatnih investicija usjled svjetske ekonomske krize.
Prema zvaničnim podacima, Kina je u 2007. godini ostvarila budžetski suficit od 0,7 procenata BDP.
Komentariši