VAŠINGTON, Kina bi mogla da preskoči industrijske sile poput Njemačke, Francuske i Britanije i postane druga ili treća najmoćnija članica Međunarodnog monetarnog fonda.
Te promjene, koje razmatraju članice MMF-a, bi mnogim velikim državama u razvoju, kao što su Brazil, Rusija, Indija, Južna Koreja i Turska dalo više glasačkih prava.
Tržišta u razvoju, poput Kine, su postala značajni zamajci svjetskog privrednog rasta dok se, istovremeno, razvijene privrede muče da izađu iz globalne ekonomske krize.
Više glasačkih prava bi, kako je objašnjeno, zemljama poput Kine omogućilo veći uticaj na odluke MMF-a o odobravanju zajmova i na globalnu ekonomsku politiku.
Prijedlog Fonda za povećanje glasačkih prava zemljama u razvoju je dio plana u sklopu kojeg bi se, takođe, povećala sredstva MMF-a na jedan bilion dolara (hiljadu milijardi), ili više i smanjila moć velikih evropskih zemalja, kao i onih manjih poput Holandije i Belgije.
U tri od četiri scenarija, koje su predstavnici MMF-a prošle sedmice predstavili upravnom odboru Fonda, Kina dolazi na treće mjesto najuticajnijih članica iza SAD i Japana, sa sadašnjeg šestog mjesta. Prema drugom prijedlogu, Kina preskače Japan i dospijeva na drugo mjesto. Tanjug
Komentariši