PEKING, Centralna banka Kine (Banka Kine) obnovila je zahtev za stvaranje nove “super – suverene”, rezervne, svjetske valute i ukazala da bi Međunarodni monetarni fond (MMF) trebalo da upravlja djelom deviznih rezevi svoji članica, prenosi iz Pekinga američka agencije Blumberg.
Kineska emisiona banka navodi, u pregledu o kretanjima u domaćoj privredi tokom minule godine, da problemi nastali u funkcionisanju američkog dolara, koji je sada jedina globalna rezervna valuta, zahtjevaju stvaranje nove i stabilne rezrvne novčane jednice.
Specijalna prava vučenja (SDR) MMF – a bi trebalo, prema ocijeni emisione banke Kine, da dobiju važno mjesto u svjetskim finansijama i praktično u budućnosti zamjene dolar kao rezervnu valutu.
Guverner Banke Kine Džou Siočuan je ranije, u martu ove godine, prvi put predložio da se nova rezervna valuta stvori na osnovu SDR kojima raspolažu sve članice MMF -a.
Prije nego što se pristupi praktičnoj realizaciji te ideje trebalo bi, prema ocijeni zvaničnog Pekinga, izvršiti pravedniju podjelu učešća u SDR MMF – a, tako da manje razvijene zemlje dobiju znatno veće učešće nego do sada, na račun SAD i nekih drugih najrazvijenijih država.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je 5. juna predočio i prijedlog Moskve za stvaranje više regionalnih valuta, u cilju smanjivala uloge koju sada dolar ima u svjetskim finansijama, podsjetio je Blumberg.
Grupa 20 najrazvijenijih i zemalja sa ubraznim privrednim rastom je na samitu te grupacije, 2. aprila u Londonu, odobrila je uvećanje vrijednosti SDR – a u MMF -u na 250 milijardi dolara, kao i rast sredstava Fonda za borbu protiv finansijske krize na iznos od pola biliona dolara.
Grupa najrazvijenijih zemalja, na čelu sa SAD i Velikom Britanijom, usportivila se, međutim, na londonskom skupu “dvadesetorice” prijedlogu za stvaranje nove globalne, rezervene, valute, ocijenivši da je takav zahtjev “ishitren” i za sada “neostvarljiv”.
Kina i Brazil su se poslije toga dogovorili da u dvostranoj trgovini umjesto dolara primjenjuju kao obračunsko sredstvo vlastite valute – juan i real, dok je Rusija još ranije izrazila želju da sa svojim susjedima i velikim trgovinskim partnerima, uključjući i Kinu, sve trgovinske poslove obavlja u rubljama i nacionalnim valutama država sa kojima ima tjesne ekonomske veze.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši