Kina usvojila zakon o obavezi korišćenja obnovljive energije

vjetrenjacePEKING, Kineska preduzeća ubuduće će morati da koriste energiju proizvedenu na “farmama vjetra” i iz drugih obnovljivih izvora, na šta su obavezana novim zakonom koji treba da unaprijedi industriju i smanji veliku zavisnost od uglja.
Te obaveze utvrđene su amandmanima na zakon o obnovljivoj energiji koje su juče usvojili poslanici kineskog parlamenta, javila je agencija Sinhua.
Kineske vlasti postavile su ambiciozne ciljeve na planu obnovljive energije – vetra, sunca i drugih izvora, u naporu da očiste životnu sredinu i smanje velike zahtjeve za uvoz gasa i nafte.
Usvojene izmjene zakona o obnovljivoj energiji koji datira iz 2006. godine mogle bi da pomognu vlastima da ispune obećanje da će smanjiti emisiju ugljen dioksida i drugih štetnih gasova.
“Zakon o povećanju korišćenja ‘čiste’ energije doprinosi globalnoj borbi protiv klimatskih promjena”, izjavio je Vang Žonđing, direktor vladinog centra za razvoj obnovljive energije.
I druge zemlje, među kojima su Njemačka i Španija, takođe promovišu sunčevu, energiju vjetra i druge izvore obnovljivih energija tako što zahtjevaju da ih kupuju servisne i druge kompanije i da plate više cijene nego za struju dobijenu od uglja i drugih tradicionalnih izvora.
Sinhua ne navodi detalje o cijeni energije, ali navodi da kompanije koje opslužuju energetsku mrežu mogu da budu kažnjene ako odbiju da kupe obnovljivu energiju. Takođe i da će od njih biti zahtjevano da poboljšaju tehnologiju i kapacitete da koriste energiju iz obnovljivih izvora.
Kina je jedan od najvećih korisnika energije vetra i vlada se trudi da promoviše korišćenje sunčeve energije tako što je obećala da će platiti do 70 odsto cijene novih sistema.
Ipak, zemlja se suočava sa izazovima kao što je činjenica da su područja gdje najviše duva vjetar udaljena od najnaseljenijih gradova.
To zahtjeva skupe transportne sisteme koji tek treba da budu izgrađeni. Sada čak 25 odsto “farmi vetrenjaca” nije povezano sa energetskom mrežom.
Ciljevi koje je kineska vlada utvrdila još 2005. godine su da do 2009. najmanje 15 odsto energije bude iz vetra, sunca i vode, umjesto postojećih devet odsto. Pošto se industrija brzo razvija, cilj bi mogao da bude postavljen i više – na najmanje 20 odsto.
Dvije trećine energije proizvedene u Kini dolazi od uglja i očekuje se da će i narednih godina ugalj ostati dominantni energetski izvor.
Kina je najveći svjetski emiter gasova koji izazivaju efekat staklene bašte ali nije se, kao zemlja koja je u razvoju, obavezala globalnim spoorazumima da smanji njihovi emisiju.
Kineska vlada je, međutim, prošlog mjeseca obećala da će do 2020. godine emisiju ugljen dioksida u svim granama industrije smanjiti za 40 do 45 odsto sa nivoa koji je postojao 2005. godine.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts