Koji je pravi posao za mene?

BEOGRAD, Koji je pravi posao za mene? Kada smo djeca, uglavnom imamo spremne odgovore – stjuardesa, doktor, astronaut, manekenka, ili možda sljedeći Novak Đoković, Bil Gejts, Sultan od Bruneja…
Ali, kako vrijeme prolazi i kako se primiče dan ulaska na tržište rada, naročito kod nas u tranziciji, sve ono što smo željeli uglavnom više ne stoji, drugačija su nam interesovanja, i ozbiljnije gledamo na život.

Pronaći pravi posao umije da bude složeno, ali ne i nemoguće. Zato, odvojte neko vrijeme za introspekciju. Uložite trud i energiju, ali nemojte mučiti sebe ili ljude oko vas mrzovoljom i negativnošću.

U čemu uživate?
Šta je ono što vas lično interesuje? U čemu uživate? Koje vještine već sada posjedujete? Da li uživate u društvu drugih ljudi i optimista ste? Da li više volite da radite sami, da svojeručno pravite stvari i gledate kako vaša ideja postaje realnost? Takođe, ne zaboravite roditelje – mnogi su se pokajali što ih nisu pažljivije slušali. Pitajte ih i zapišite koje su to profesije u kojima vas vide. Isti postupak ponovite i sa kolegama i profesorima.

Koje su tražene profesije?
Raspitajte se koja su zanimanja deficitarna na tržištu a kojih ima previše. Ukoliko ste pri kraju studija, ovo vam može pomoći da pronađete svoju sopstvenu nišu, i da na vrijeme ugrabite dobre prilike. Na primjer, prevodilaca ima najviše, dok je najmanje profesora u školama. S druge strane, rastuće IT tržište stalno zahtjeva sve novije profile – od agenta za prodaju hostinga, do administratora mreža ili baza podataka, trenera za MS aplikacije, servisera opreme. Budite analitični i radoznali – isplatiće se. Uz to, probajte da upoznate nekoga ko se time već bavi i steknete bliži uvid.

Pročitaj više:  Novčana podrška za zaposlenje

Mislite na duge staze
Nikada, apsolutno nikada, nemojte lagati u svom CV-ju. Gledajte da ga prilagodite oglašenoj poziciji (makar u motivacionom pismu koje prati vašu biografiju) i vodite zapisnik o tome gdje ste i za koju poziciju aplicirali, tako da kada vas pozovu na intervju možete valjano da se pripremite. Imajte u vidu kratkoročne i dugoročne ciljeve – ako mislite samo na kratke staze, na duge staze se može desiti da neizmjerno patite, prenose agencije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts