BANJALUKA, Novi zakon o javnim nabavkama BiH dodatno će pogoršati ukupno stanje u ovoj oblasti i doprinijeti daljem porastu korupcije, smatraju predstavnici preduzeća učesnika u javnim nabavkama, okupljeni u Udruženje građana “Tender” iz Banje Luke.
Ovo je jedan od razloga zbog kojih je ovo udruženje poslalo zahtjev klubovima delegata Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da se odgodi usvajanje zakona.
– Smatramo da je neophodno da se obavi javna rasprava o nejasnim i veoma štetnim odredbama, u kojoj bi učestvovali i predstavnici stručnih i kontrolnih organa i institucija – kaže predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Tender”, Rajko Kecman, i dodaje da bivši entitetski, kao i aktuelni zakon BiH, koji je usklađen s direktivama Evropske unije, imaju neuporedivo efikasniji sistem pravne zaštite od novopredloženog zakona.
– Ovdje je otvorena mogućnost da se unaprijed sklapaju ugovori s protežiranim ponuđačima, što dovodi ostale ponuđače u neravnopravan položaj. Neodgovorni pojedinci u ugovornim organima mogu zloupotrebljavati dio novog zakona koji reguliše uslove za primjenu pregovaračkog postupka s objavama obavještenja i bez njih, te u posebnim uslovima – kaže Kecman.
U zakon su uvedeni i novi termini, kao što su vanredni uslovi, nepredviđene okolnosti, krajnja hitnost, što će javnu nabavku u ekonomskom smislu učiniti veoma štetnom.
Đinita Fočo, direktorka Agencije za javne nabavke BiH, zadužene za izradu nacrta ovog zakona, kaže da tekst zakona samo jasnije i preciznije definiše ono što je već sadržano u trenutno važećem Zakonu o javnim nabavkama. To su, napominje, odredbe direktiva EU i sastavni su dio zakonodavstva EU i tu nema mjesta zloupotrebi.
– Sporni termini podrazumijevaju višu silu ili situacije koje ugovorni organ nije mogao predvidjeti, ni na njih uticati. To su izuzetno rijetke situacije, identične onima koje su opisane u direktivama EU – istakla je Fočo.
U Udruženju “Tender” smatraju da je ostalo neriješeno i pitanje davanja neprirodno niske ponude bez određivanja jasne granice. Davanjem na volju ugovornom organu da procjenjuje kada su date cijene neprirodno niske predstavlja najveću i najčešću zloupotrebu.
Kancelarija za razmatranje žalbi BiH po ovom pitanju ne smatra se nadležnom.
– U zakon treba ugraditi mogućnost potpisivanja ugovora sa svim ponuđačima koji u javnoj nabavci ponude najniže cijene tehnički zadovoljavajuće ponude – kaže Kecman.
Fočo objašnjava da se cijene iz ponuda koje se prenesu u ugovor moraju primjenjivati do kraja realizacije ugovora, ukoliko nije definisana promjenjiva cijena. Nakon zaključivanja ugovora dolazi do promjena cijena, što više nije stvar zakona, već organa koji kontrolišu rad ugovornih organa.
– Smatramo korisnim da se Agenciji za javne nabavke stavi u obavezu kontrola nad dokumentacijom ugovornih organa prije njihovog dostavljanja obavijesti o javnoj nabavci u Službeni glasnik BiH. Time bi se izbjeglo kasnije nepotrebno gubljenje vremena oko mogućih eventualnih intervencija ponuđača na tendersku dokumentaciju – kaže Kecman.
Direktorka Agencije, Đinita Fočo, ističe da je ovaj zahtjev neosnovan i neprihvatljiv, jer nije u skladu s direktivama EU.
– Ugovorni organ snosi odgovornost za pripremu tenderske dokumentacije, jer je isključivo on odgovoran za namjensko trošenje javnih sredstava. Osim toga, ovaj proces zahtijevao bi znatno povećanje broja zaposlenih u Agenciji – smatra Fočo. Fokus
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši