BEČ, Korupcija je u Austriji sve aktuelnija tema, što pokazuje i sve veći broj prijava, ali i međunarodne statistike koje nisu ocijenile blistavo “alpsku republiku”.
Od 2009. godine u Austriji postoji tužilaštvo za borbu protiv korupcije.
U godini osnivanja podignute su 22 tužbe, 2010. godine 59, a u ovoj godini se računa na cifru od 56 sudskih procesa.
Istovremeno na godišnjem nivou se bilježi 2.000 slučajeva koje evidentiraju “lovci na korupciju”, a najučestalije se prijavljuje krivično djelo “zloupotrebe službenog položaja”.
Kako se, međutim, objašnjava iz državnog tužilaštva, često se dešava da ove prijave imaju malo dokaza, zbog čega i broj prijava nije u razmjeri sa brojem podignutih tužbi.
Znatno je u porastu međutim broj slučajeva koje tužilaštvo za borbu protiv korupcije prosljeđuje drugim javnim tužilaštvima. To se dešava kada se prilikom provjere utvrdi da se radi o nekom drugačijem deliktu, a ne o korupciji ili kada slučaj nije od prevelikog javnog interesa.
Ukupno je 1.654, od ovogodišnjih 2.050 slučajeva, tužilaštvo za borbu protiv korupcije proslijedilo dalje.
Od septembra će svakako sve biti drugačije, jer će ovo tužilaštvo biti nadležno i za veće slučajeve privrednog kriminala, odnosno prevare i nelojalnosti za štete koje su više od pet miliona evra.
Anketa: Austrijski političari podmitljivi
Većina Austrijanaca ne vjeruje svojim političarima i smatra da su oni podmitljivi, pokazuje istraživanje instituta Karmasin.
Tako 20 odsto Austrijanaca smatra da je moguće „kupiti“ austrijske političare, a daljih 38 odsto je uvjereno da su svi domaći političari, uz nekoliko izuzetaka, korumpirani.
To znači da je više od polovine Austrijanaca u potpunosti izgubilo povjerenje u svoje političke predstavnike. Samo dva odsto stanovništva vjeruje političarima i mišljenja je da nisu podmitljivi, ali da uvijek ima „crnih ovaca“. Tanjug
Komentariši