“Kravica” se vraća na raf?

BEOGRAD, Uredbom Vlade, mljekare će u Srbiji morati da od ukupnih otkupljenih količina sirovog mlijeka, dnevno najmanje 40 odsto prerade u kratkotrajno i dugotrajno mlijeko. Donošenje uredbe, koja će važiti do kraja godine, za većinu mljekarskih industrija u Srbiji, kako kažu, nije najbolje rješenje.
– Neće pomoći nikakve uredbe, jer mlijeka nema dovoljno, a primarni proizvođač je uništen – ističe Sanja Bugarski, predstavnica Konzorcijuma proizvođača sirovog mlijeka. – Mlijeka nema zato što neće niko da ga plati, proizvođači nisu plaćeni dovoljno i ne mogu stoku da drže gladnu.
Nije jasno, dodaje Bugarski, kako Vlada može neku privatnu kompaniju da ucijeni šta će ona i da li će da proizvodi.
– Mlijeka nema dovoljno na tržištu, a uredba neće smanjiti nestašice – kategorični su u “Imleku”. – Ako sada proizvedete jednog proizvoda dovoljno, nestaće drugi. Na primjer, na policama će nestati jogurta, sireva…
Pojedini proizvođači tvrde da bi se problem ranije riješio jedino dodatnim uvozom sirovog mlijeka.
– Mljekara Šabac je i prije nestašice mlijeka u svojoj strukturi proizvodnje imala 40 odsto dnevne prerade u sterilnom i paster mlijeku – kaže Milan Car, komercijalni direktor Mljekare Šabac. – Za vrijeme nestašice dodatno je povećala proizvodnju mlijeka tako da donošenje uredbe neće pogoditi strukturu proizvodnje.
Inače, stanje na tržištu mlijeka u Direkciji za robne rezerve tumače manjom zaradom prerađivača na pasterizovanom mlijeku, pa se proizvođači odlučuju za proizvode gdje je zarada veća.
Mlijeko je osnovna životna namirnica i procjena je da nje mora biti dovoljno u svim prodavnicama – kaže Goran Tasić, direktor Direkcije Robnih rezervi. – Ne očekuje se nestašica drugih proizvoda od mlijeka, jer ih ima u dovoljnim količinama.

Pročitaj više:  Domaći proizvodi našli put do kupaca

OŠTRE KAZNE
U slučaju nepoštovanja Uredbe o proizvodnji mlijeka, kaznom od 100.000 do 2.000.000 dinara kazniće se firma ako ne proizvede i ne stavi u promet mlijeko. Može se zabraniti i obavljanje djelatnosti od šest mjeseci do jedne godine. Preduzetnici mogu biti kažnjeni od 10.000 do 500.000 dinara, kao i zabranom rada od šest mjeseci do jedne godine. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts