BEOGRAD, Vlada Srbije odredila je Javno preduzeće Transnafta da predstavlja Srbiju u zajedničkoj kompaniji za izgradnju Panevropskog naftovoda PEOP.
Na sastanku Međudržavnog komiteta Hrvatske, Rumunije, Italije, Srbije i Evropske komisije u Briselu donijeta je odluka o osnivanju ekspertske radne grupe koja će sastaviti prijedlog ugovora o zajedničkoj kompaniji, piše Danas.
” Svaka zemlja članica Međudržavnog komiteta imenovaće dva člana radne grupe, koja će konačnu verziju prijedloga ugovora predstaviti na sastanku u Zagrebu 6. marta. Međudržavni komitet bi trebalo da odobri taj ugovor na sastanku koji je najavljen za 27. mart, a biće održan u Bukureštu. Potom bi zemlje članice u najkraćem roku trebalo da potpišu Ugovor o osnivanju zajedničke kompanije koja bi trebalo da bude formirana najviše 45 dana pošto sve članice potpišu taj akt ” ističe Dejan Stojadinović, portparol Ministarstva rudarstva i energetike.
Inače, na sastanku u Briselu donijeta je odluka da sedište zajedničke kompanije za razvijanje naftovoda bude u Londonu. Energetski eksperti tvrde da PEOP naftovod predstavlja ekonomski opravdanu, čak politički poželjnu i sigurnu opciju da se kaspijska i ruska nafta dovedu do Mediterana. PEOP naftovod osmišljen je kao ekonomičan sistem za transport sirove nafte od postojećih naftnih terminala u Crnomorskoj luci Konstanca u Rumuniji do istočnoevropskih rafinerija i do spajanja sa Transalpskim naftovodom (TAL) u Trstu. Ukupna dužina naftovoda je oko 1230 kilometara. Postojeći segmenti Jadranskog naftovoda, od Novog Sada do Omišlja, mogu se koristiti za transport sirove nafte, tako da se investicija može značajno umanjiti. Procjenjuje se da je visina potrebnih investicija iznosi 883 miliona američkih dolara. Prednosti koje PEOP projekat nudi Srbiji su uštede na transportnim troškovima koje su procenjene na oko 30 miliona dolara godišnje.
Osim toga Panevrpski naftovod bi stvorio tržište za kaspijsku i rusku naftu u severnom dijelu Jadranskog mora istovremeno stvarajući uslove za razvoj trgovačkih i ostalih usluga kao i mogućnost za snižavanje cijena. Stručnjaci za energetiku tvrde da u ovoj fazi razvoja projekta još uvek nije moguće proceniti kada će moći da se počne sa izgradnjom Panevropskog naftovoda.
Komentariši