Kriza donosi nova otpuštanja

BANJALUKA, Poslodavci, sindikalci i stručnjaci iz RS strahuju od novog udara svjetske krize, uz bojazan da bi taj talas mogao donijeti i nova otpuštanja u privredi.
Ono u čemu se slažu gotovo svi jeste da država BiH, kao ni mnogo veće ekonomije, ne može spriječiti novi udar krize, ali može preduzeti korake da je barem ublaži kako ne bi došlo do najgoreg mogućeg scenarija, a to je masovno otpuštanje radnika i budžetski problemi.
Kao moguće posljedice po RS stručnjaci navode i novi rast kamatnih stopa, presušivanje finansijskih tokova, usporavanje potrošnje i veće probleme sa budžetskim deficitom. Isto tako RS će se, kao i zemlje iz regiona, suočiti s padom proizvodnje, rastom nezaposlenosti i padom izvoza, koji je možda i jedini lijek da se kriza ublaži.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, smatra da još nismo u krizi kakva se očekuje, te da će se svjetska dešavanja sasvim sigurno odraziti na BiH, jer sa devastiranim ekonomskim prostorom isključivo zavisi od tih kretanja.
“Kriza još nije dostigla vrhunac i svima je jasno da ona tek dolazi, a posljedice će biti katastrofalne, pogotovo po ekonomije kakva je u BiH”, kazao je Milić uz konstataciju “nek nam je bog na pomoći”.
Što se tiče otpuštanja radnika, on ne isključuje tu mogućnost uz ocjenu da je takav scenario moguć od slučaja do slučaja.
Prema njegovim riječima, posljednja dešavanja u svijetu će nas pogoditi, što je sigurno, a kako se bude odražavala u svijetu, kod nas će se reflektovati u mnogo većem obimu.
Poslodavci smatraju da svu aktivnost država mora da usmjeri na to da se u zemlji zadrži što više novca i to na način da maksimalno stimuliše izvoz, a smanjuje uvoz.
“Sa druge strane, to je veoma teško, jer se i druge zemlje trude da svoj novac ostave u svojim zemljama”, naglašava Milić.
Goran Radivojac, profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci, kaže da je već izvjesno da će kriza koja potresa svjetske berze pogoditi i RS, ali ne u smislu našeg berzanskog tržišta, koje je odavno na dnu, nego na makroekonomskom planu.
“Velike ekonomije više nego do sada će se zatvoriti u sebe, tako da ćemo imati velikih problema sa dobijanjem novčanih sredstava, jer će se sve države maksimalno truditi da ta sredstva ostanu kod njih”, smatra Radivojac.
On potvrđuje ono od čega sindikalne vođe strahuju, a to je novi talas otpuštanja radnika i sve veći broj zatvaranja privrednih subjekata je opravdan, jer ekonomije i tržište EU, od kojeg zavisimo, na sve načine će pokušati proizvodnju preseliti u svoje dvorište.
Radivojac dio rješenja, odnosno ublažavanje posljedica novog udara krize vidi u tome da se odrede dvije-tri grane privrede koja je još zdrava i da se stimuliše.
“Sa druge strane, te grane privrede zatvoriti od uticaja spolja”, kaže Radivojac.
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, kaže da smo još u krizi koja je kulminirala 2008. godine i od koje se još nismo oporavili, te da će, ukoliko se ovako nastavi, sigurno biti još dublja.
“Moguće je da poslodavci ovu novu krizu iskoriste za otpuštanje radnika i svoje poslovne poteze ili neuspjehe pravdaju njome”, kazao je Belenzada.
On ističe da RS i BiH kao mala zemlja nemaju mogućnosti da se odupru svjetskim finansijskim problemima i da će sve više pogađati ionako krhku ekonomiju.
Ono što stručnjaci u RS vide kao dio rješenja je i smanjenje nameta i poreza koji opterećuju privredu, kao i smanjenje javne potrošnje, koja će sasvim sigurno u narednom periodu doći na dnevni red.
“Mora se smanjiti javna potrošnja i zaštititi domaća privreda, jer u suprotnom bićemo u ogromnim problemima”, naglasio je Belenzada. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts