BEOGRAD, Potpredsjednik u Vladi Srbije Jovan Krkobabić kaže da se ne slaže sa time da neko ko prima 80.000 dinara dobije bonus od 5.000 dinara.
“Apsolutno se ne slažem da onaj ko ima 80.000 dinara prima pomoć”, naglasio je on i dodao da “nećemo imati toliko para na raspolaganju”.
“Mislim da će kategorije građana koji će biti obuhvaćeni pomoći biti znatno ispod tog iznosa, ali kojeg videćemo. Zavisiće i od mase sredstava koja budemo obezbedili”, kazao je Krkobabić.
Prema njegovim riječima, prilikom utvrđivanja kategorija koje imaju pravo na bonus, mora se voditi računa o socijalnoj komponenti.
Primjera radi, naveo je on, poljoprivredni penzioneri primaju 8.150 dinara prosječnu penziju, međutim, ako neko pritom ima 50 hektara zemlje i prima toliko, to je veći iznos, od onoga koji prima samo platu od 50.000 dinara. Postavlja se pitanje da li i takvom građaninu treba dodjeliti pomoć, dodao je on.
On je dodao i da ne očekuje da raspodjela bonusa za ugrožene kategorije građana bude realizovana prije avgusta ove godine. “Vlada još nije odlučila koliko i na koji način će ti bonusi da se isplaćuju, kome i kada. Principijelno smo se složili sa MMF-om da se do kraja godine kada se obezbede sredstva to uradi“, kaže on.
Krkobabić dodaje da je prijedlog ministra Mlađana Dinkića „potpuno legalan i legitiman. Međutim, da li će biti izdvojeno toliko ili manje, to je drugo pitanje oko čega ćemo se u Vlada tek dogovarati. Smatram da to ne može biti pre avgusta meseca. Teško da je moguće to brzo uraditi”.
On je naglasio da u raspodjeli bonusa treba voditi računa da novac bude usmjeren ka ‘socijalno osetljivim kategorijama građana’, odnosno da tu ne učestvuju samo penzioneri, već i sve socijalno ugrožene kategorije, ističući da je neophodno da se vodi računa da se pronađe ‘poštena formula’ pomoći ljudima.
Na pitanje, da li može da procjeni na koliki bi dio od 6,5 milijardi dinara mogli da računaju penzioneri, kojih ima oko 1,6 miliona, Krkobabić je rekao da je sada nezahvalno licitirati konkretnim sumama za te namjene. “Mi imamo kategorije ljudi koji su na kolektivnim kuhinjama, pa onih koji primaju socijalnu pomoć, imaju niske penzije… Tražiće se neka gornja granica preko koje se neće ići. Koliko će od toga pripasti penzionerima to ćemo tek videti”, napomenuo je on.
Krkobabić smatra da neće svi penzioneri dobiti bonus i iznio procjenu da bi pravo na bonus, trebalo da ima između 400.000 i 500.000 penzionera, koji mogu da budu svrstani u najugroženiju kategoriju. “Prosečna penzija u Fondu zaposlenih je 21.700 dinara, u Fondu samostalnih delatnosti 21.000 dinara, a kod zemljoradničkih penzionera 8.150 dinara. Tražićemo koja je to granica – da li je to 13.000 ili 15. 000 dinara – videćemo”, kazao je on.
Potpredsjednik vlade je podsjetio da se, primjera radi u Beogradu, već kvartalno daje svakom penzioneru ko ima manje od 15.000 dinara – po četiri hiljade dinara, pa će se i to na primjer, prilikom određivanja kriterijuma, uzeti u obzir. Tanjug
Komentariši