BANJALUKA, Kroz program socijalnog zbrinjavanja ove godine zbrinuta su 333 radnika iz 74 preduzeća u Srpskoj, koji su procesom stečaja ostali bez zaposlenja ili su ispunili uslov za starosnu penziju.
Potvrdili su to u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS istakavši da je za zbrinjavanje ovih radnika izdvojeno više od milion maraka.
Loša kontrola i slaba regulativa omogućili su pojedinim poslodavcima da svojim zaposlenima godinama ne uplaćuju doprinose. Mnogi radnici zbog toga na povezivanje staža i odlazak u penziju čekaju godinama.
Situacija je u velikoj mjeri popravljena kroz Vladin program socijalnog zbrinjavanja radnika, u okviru kojeg je od 2004. do 2015. godine zbrinuto 60.259 radnika iz 392 preduzeća, koji su zbog stečaja ostali bez posla.
– Pojedinačnim uplatama doprinosa za Fond penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) RS u tom periodu omogućeno je penzionisanje za 6.826 radnika koji su ispunili uslov za starosnu penziju – ističu u Ministarstvu rada.
Međutim, i dalje mnogi radnici čekaju da im “rupe u stažu” budu zakrpljene.
Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže da je za pohvalu to što Vlada na ovaj način zbrinjava radnike i jer je kroz ovaj program uloženo mnogo novca.
Većina firmi u kojima je država bila vlasnik kapitala, kako objašnjava Ćorić, su privatizovane, a novi vlasnici su kroz taj proces svjesno izvukli vrijednu imovinu i firme gurnuli u stečaj, zbog čega su radnici ostali na ulicama.
– Ono što bi u idućem periodu trebalo – ističe Ćorić – je pokušati ubrzati proces zbrinjavanja radnika.
– Zbrinjavanje radnika je proces koji neopravdano dugo traje i treba uraditi analize i pronaći adekvatno rješenje da se na njega konačno stavi tačka – ističe Ćorić.
Osim radnika iz preduzeća koja su završila u stečaju mnogi kubure i sa neuplaćenim doprinosima, zbog kojih ne mogu otići u penziju, iako ostvare na nju pravo.
U Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja RS kažu da im je lani podneseno 25.799 zahtjeva za ostvarivanje prava na penziju i ponovno određivanje penzije. Sličan broj imali su i ranijih godina. Međutim, u prosjeku oko deset odsto osiguranika koji podnesu zahtjeve za penzionisanje imaju, kako ističu, određene periode kada im nisu uredno uplaćivani doprinosi.
U Fondu kažu da su dugovanja za neuplaćene doprinose sa 30. junom ove godine iznosila 429,4 miliona maraka.
– Dugovanja su u odnosu na isti period 2015. godine povećana za oko 24 miliona maraka – dodali su u Fondu.
Komentariši