Kukuruz boluje od nemara

kukuruzBEOGRAD, Preciznih podataka o tome koliko je kukuruza u Srbiji zaraženo aflatoksinom nema.

Stručnjaci su, međutim, saglasni u tome da je izvoz ovog najvećeg izvoznog proizvoda u Srbiji u posljednja dva mjeseca opao za 90 odsto, kao i da se ovakav ishod mogao preduprijediti preventivnim mjerama, u vrijeme berbe i skladištenja.

Zbog problema sa aflatoksinima i smanjenim izvozom, koji, u posljednjih mjesec dana nije veći od 16.000 tona mjesečno, a lani je bio i 10 puta veći, u problemima su i ratari. Cijena kukuruza je, naime, sa 29 dinara, pala na samo 20 dinara za kilogram, a pozicija Srbije, koja je već godinama unazad, među 10 najvećih izvoznika kukuruza u svijetu, ozbiljno je poljuljana.
– Nalazimo se u situaciji da sami sebi „uskačemo u usta“ zbog neprimjerenih izjava o „zatrovanom“ kukuruzu – ističe Goran Bekavac, sa Odjeljenja za kukuruz, novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
– Ovaj termin je, kako se pokazuje, pretežak, jer aflatoksina, zbog suše, to odgovorno mogu da kažem, ima i u svim okolnim zemljama, od Hrvatske, preko Bosne i Hercegovine, Bugarske, pa i Mađarske. Sa svima njima, mi smo dijelili probleme sa sušom, jednako je kukuruz bio izloženi gljivicama, a jedino kod nas je kukuruz „zatrovan“, iako se dobro zna da od njega poljoprivreda živi i da ostvaruje dobit.
Bekavac ističe kako je problem aflatoksina trebalo rješavati preventivnim mjerama.
– I kada se u kućama priprema neko jelo od pasulja ili od oraha, oni se proberu – kaže Bekavac. – Trebalo je zdrav kukuruz odvojiti od onog sa gljivicama, i on se mogao koristiti, uz dodatak apsorbenata, koji bi poništili dejstvo aflatoksina u stočnoj hrani. U najgorem slučaju, mogao je da završi u bioetanolu.
Babić: Dozvoljena količina aflatoksina u mlijeku ponovo 0,05
Dozvoljeni nivo aflatoksina u mlijeku mogao bi već na sljedećoj sjednici Vlade Srbije da bude vraćen na 0,05 mikrograma po litru, najavio je zamjenik šefa poslaničke grupe SNS Zoran Babić.
“Pomjeranje granice bila je privremena mjera koja će možda već na prvoj sljedećoj sjednici vlade biti vraćena.
Zalažemo se da se ta granica vrati na 0,05 mikrograma po litru”, rekao je Babić u emisiji “Oko” na RTS i dodao da mlijeko do 0,5 mikrograma aflatoksina po litru nije opasno po zdravlje građana.
Skuplja rješenja
U Mađarskoj su tom problemu prišli na pravi način – kaže Bekavac. – U startu su hrani za životinje dodali apsorbenate, i predupredili ovakvu situaciju kakvu mi imamo. Nama, nažalost, sada preostaju daleko skuplja rješenja, a preostaje nam i da se pitamo, zašto se nije reagovalo na vrijeme. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts