Kupci ostaju bez stanova?

BANJALUKA, Zbog sudskog spora ortačkih firmi „Elgrad” i „ Falkon” očekuje se zabrana prodaje stanova u četiri zgrade u banjalučkom naselju Starčevica. Sporno je i vlasništvo nad već kupljenim stanovima.
Banjalučki Okružni sud bi za mjesec dana mogao da donese odluku o zabrani dalje prodaje stanova u četiri stambene zgrade u banjalučkom naselju Starčevica, u neposrednoj blizini nove zgrade MUP-a, sve dok se ne riješi milionski spor između dvojice zavađenih investitora, vlasnika kompanija „Elgrad” i „Falkon”.
Predstavnici „Elgrada” uvjereni su da će Okružni sud donijeti ovakvu odluku, čime bi potvrdio ranije rješenje Osnovnog suda, dodajući da bi njihov bivši ortak Momir Smiljanić, vlasnik preduzeća „Falkon”, sa kojim su sklopili ugovor prije nekoliko godina, bio onemogućen da dalje prodaje sporne stanove na raskrsnici Bulevara Desanke Maksimović i Bulevara Stepe Stepanovića.
Čeka se Okružni sud
Takođe, stanari, koji su se uselili u dvije već završene stambene zgrade, neće moći da se upišu kao vlasnici sve dok se ne okonča spor kojem se još ne nazire kraj, tvrde u „Elgradu”.
Ratko Kesić, pravni zastupnik „Elgrada”, ističe da je Osnovni sud u Banjaluci još u decembru prošle godine prihvatio njihov zahtjev za privremenom mjerom obezbeđenja, koji će njihovom bivšem partneru onemogućiti prodaju stanova i upis u zemljišne knjige. Da bi rješenje postalo pravosnažno, to treba da potvrdi Okružni sud, koji bi privremenu mjeru, po njihovim očekivanjima, trebalo da donese najkasnije u roku od mjesec dana.
– Svjesni smo kakve će probleme to donijeti ljudima koji su kupili stanove, ali nismo imali drugog izbora nego da zatražimo zabranu, kako bi zaštitili naše interese, budući da „Elgrad”, i pored uloženih sredstava, još nije vidio ni marke od prodatih stanova. Pošto smo, po zahtjevu suda, položili i bankarsku garanciju za privremenu mjeru, nemamo razloga da sumnjamo da će Okružni sud donijeti jedinu moguću odluku i prihvatiti naš zahtjev da se zabrane dalja prodaja i upis stanova. U tom slučaju, neće biti samo onemogućena prodaja spornih stanova nego će se postaviti i pitanje vlasništva nad već prodatim stanovima, što, opet, može otvoriti brojne sudske sporove – ističe Kesić.
Prema njegovim riječima, ovo je već treći njihov pokušaj da izdejstvuju sudsku zabranu i spriječe bivšeg partnera da prodaje stanove u nekadašnjem zajedničkom projektu, za koji je „Elgrad”, sa svoje strane, obezbjeđivao materijal i radnike, sve dok prije dvije godine nije „pukla tikva” između vlasnika dva preduzeća.
Optužujući bivšeg ortaka za prevaru, Dušan Gajić, vlasnik „Elgrada”, još prije dvije godine podnio je tužbu protiv Momira Smiljanića, gazde „Falkona”, sa odštetnim zahtjevom od milion maraka. Međutim, u „Elgradu” kažu da su svjesni da ovaj slučaj, zbog preopterećenosti Osnovnog suda neće biti riješen za najmanje nekoliko godina, zbog čega su i tražili zabranu dalje prodaje i upisa spornih stanova, kao garanciju da će „Falkon” imati novca da namiri bivšeg partnera kad dođe do presude.
– Što se nas tiče, mi smo raspoloženi da riješimo spor i bez suda kako ne bismo mnoge ljude doveli u nezgodnu poziciju. Međutim, Smiljanić odbija svaku mogućnost dogovora, uvjeren da mu je najbolje da ide na razvlačenje sudskog spora – kaže advokat Kesić.
Tužba kao ucjena?
S druge strane, u „Falkonu” tvrde da su žrtve reketa bivšeg partnera, koji ih, kako smatraju, ucjenjuje „sudskom zabranom kako bi se domogao milion maraka”. Darko Vidović, advokat „Falkona”, tvrdi da „Elgrad” nije ništa uložio u projekat, zbog čega su i tužbu doživeli kao ucjenu bivšeg partnera.
– Njima je samo stalo do toga da izvuku milion maraka, iako u gradnji nisu učestvovali ni njihovi radnici ni mehanizacija, kako je prvobitno bilo dogovoreno. Uvjereni smo, stoga, da će Okružni sud oboriti ranije rješenje Osnovnog suda o zabrani prodaje i upisa imovine, pogotovo što se taj njihov zahtjev i odnosi na potpuno pogrešne parcele na kojima i nema zgrada – tvrdi Vidović.
Sam Momir Smiljanić, vlasnik „Falkona”, nije želio da priča o ovom sporu, iako je ranije u medijima tvrdio da je žrtva prevare bivšeg ortaka koji je, kako je govorio, „u zgradu sa bambusovim parketima želio da ugradi smeće od materijala”, što je on, kako tvrdi, spriječio i raskinuo svaku dalju saradnju.  Press

Comments

2 komentara na na “Kupci ostaju bez stanova?”

  1. Propast Avatar
    Propast

    Tek mogu zamisliti, brige i probleme, odnosno noćne more kupaca ovih stanova.U ovoj državi sve može, možeš prodati svo svoje imanje i kupiti kod ovih ”kvazi” firmi i sve da ti propadne, što se konkretno dešava u ovakvim slučajevima. SAda bi i ova druga firma prodavala iste već prodate stanove.Čuj, platili i ne mogu se sada uknjižiti, a imali svu ispravnu dokumentaciju pri prodaji. Kakva motka za ove vlasnike, treba im sve odueti i njihovim pokolenjima, a kamoli njima i rodbini.

  2. Kupac Avatar
    Kupac

    Ovaj investitor ne postuje kupce i pricam to iz licnog iskustva. I sami smo zrtve njihovih ucjena i pokusaja da na kupce stanova svale svoje dugove koje imaju u javnim preduzecima! Cuvajte se dragi ljudi, mi svi dizemo kredite i zaduzujemo se na 20 godina da bi nas neko tretirao kao da smo kupili zvakacu gumu. Definitivno ih ne bih nikome preporucila, iako je “gospodin” Momir djelovao kao posten covjek, dokazao je suprotno.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts