Ljajić: U 2015. prihodi od turizma veći za 300 miliona dolara

6343267114d6b874d6f7ff757404154_origBEOGRAD, Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da je plan resornog ministarstva da u 2015. godini poveća prihod od turizma sa ovogodišnjih milijardu na 1,3 milijarde dolara, broj zaposlenih u turizmu sa 70.000 na 100.000 i broj noćenja sa sadašnjih 6,6 miliona na 10 miliona.

“To je nešto što možemo da ostvarimo u relativno kratkom vremenskom periodu ukoliko bude organizovanijeg nastupa nego do sada”, rekao je Ljajić, gostujući na televiziji Pink.

Ministar turizma je najavio i da će do kraja godine biti urađena revizija strategije razvoja turizma, u kojoj će biti definisano gdje su realni potencijali, gdje treba ulagati, na koji način pomoći privatnom sektoru.

Nova strategija treba da poveća broj turista u Srbiji, kazao je on i napomenuo da je prošle godine u zemlji registrovano 2,2 miliona posjetilaca, od kojih 42 odsto iz inostranstva.

“Srbija ima veliki potencijal u turizmu, pogotovo u eko-turizmu, koji nije iskorišćen”, rekao je Ljajić i naveo primjer Australije, Kenije i Kostarike, gdje je skoro cijela privreda bazirana na eko-turizmu i oni su taj resurs iskoristili.

Prema mišljenju ministra, razlog zbog kojeg nemaju razvijeniji turizam je što nisu brendirali eko-turizam kao važan segment turizma, čak ni sam turizam kao granu nisu pozicionirali kao važnu privrednu granu, jer je, kako je primjetio, “za nas turizam manje-više bio trošak”.

“U budžetu za ovu godinu imamo svega 13 miliona evra za turizam, za plate…za sve što se dešava u turizmu. Imate nula ulaganja u bilo šta”, naveo je Ljajić i podsjetio da se u Srbiji godišnje održavaju poznate manifestacije poput “Egzita”, “Bir festa”, Festivala trube u Guči i niz lokalnih manifestacija značajnih za te zajednice, ali država ne može da pomogne tim ljudima koji organizuju takve turističke događaje.

Pročitaj više:  ŽRS: Gubitak manji za 2,2 miliona KM

“Zašto? Zato što je prethodni ministar rekao da je to trošak i da u to ne treba ulagati i budžet je skresan”, kazao je on, podsjetivši da je nekada budžet za turizam iznosio 40 miliona evra godišnje, a danas je sveden na oko 13 miliona evra.
“Mi smo društvo improvizacije, u svemu improvizujemo, u svemu smo “ad hok”, nigdje nema sistema i zato sve ove šanse praktično propadaju”, ocijenio je.

Ministar turizma je primjetio i da je izgrađena infrastruktura važan preduslov razvoja turizma, a posebno eko-turizma, jer “ko će da vam dođe bilo gdje ako imate loše puteve”.

Prema njegovim riječima, prihod od turizma u Srbiji 2000. godine iznosio je 20 miliona dolara a prošle godine oko milijardu dolara, što je skoro 50 puta više, i to bez organizovanog pristupa turističkim potencijalima zemlje.

Ljajić je ukazao da se Srbija sve više pozicionira kao turistička destinacija, zato što sve više ljudi iz inostranstva posjećuje zemlju, ne samo Beograd kao važnu turističku destinaciju, već i banje i planinske centre.

Srbija je po kongresnom turizmu na 42. mjestu u svijetu i to je ogroman potencijal koji treba iskoristiti, jer može da doprinese ne samo razvoju ukupnog turizma, dodao je ministar.

Ukupni prihodi od turizma, sa povezanim djelatnostima kao što su poljoprivreda, trgovina, telekomunikacije, kako je rekao, iznose oko 2,5 milijarde dolara godišnje, što rijetko koja privredna grana može da ostvari i zato treba ulagati u turizam u Srbiji.

U prvom kvartalu ove godine, zabilježen je rast posjeta stranih turista za skoro 15 odsto, iako su Srbiju pogodile velike poplave, naveo je ministar Ljajić. Tanjug

 

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts